Britská libra se orientuje na dosažení klíčové úrovně 1.2500 vůči americkému dolaru, což je výsledkem očekávání další korekce hodnoty dolaru. Fed se pravděpodobně připravuje na přechodné zastavení svého procesu zpřísňování měnové politiky v nadcházejícím červnu.
Investoři jsou optimističtí, protože se předpokládá, že americký dluhový strop bude v průběhu tohoto týdne zvýšen.
Měnový pár GBP/USD po krátké korekci našel podporu na úrovni 1.2480 a nyní směřuje k hranici 1.2500. Tato tendence je podporována očekávanou korekcí Indexu amerického dolaru (DXY) a trvající vysokou inflací ve Spojeném království.
Futures S&P500 v Asii prozatím naznačují nepatrné ztráty, následované pozitivním středečním vývojem. Očekává se, že Bílý dům a republikánské vedení schválí dohodu o zvýšení amerického dluhového stropu. Nicméně budoucí rozpočtové výdaje budou omezeny, jelikož účastníci diskusí o dluhovém stropu připustili, že zvýšení úvěrového limitu USA spolu s vyšším rozpočtem by pro ekonomiku představovalo katastrofu.
Očekává se další pokles Indexu amerického dolaru (DXY), který po silném prodejním tlaku klesl z úrovně 103.10 na téměř 102.80. Pozornost investorů se nyní přesouvá k červnovému zasedání Federální rezervy (Fed), kde se očekává neutrální stanovisko k úrokovým sazbám.
V kontextu britské libry, vysoký inflační tlak způsobuje obavy u politiků Bank of England (BoE). Guvernér BoE, Andrew Bailey, ve středu uvedl, že uvolňování napětí na britském pracovním trhu probíhá pomaleji než se očekávalo v únoru a trh práce zůstává ve velmi napjaté situaci.
Britský ministr financí Jeremy Hunt ve středu připomněl, že “snížení inflace není automatický proces.” Dále zdůraznil, že vláda plně podporuje Bank of England a soustředí se na snižování daní.
Obecná nálada na trzích ukazuje, že investoři stále více upřednostňují rizikovější aktiva. Očekává se, že tato tendence podpoří britskou libru v jejím snažení dosáhnout hladiny 1.2500 vůči americkému dolaru.
Nicméně přetrvávající inflační tlaky ve Spojeném království zůstávají důležitým faktorem, který může ovlivnit budoucí vývoj libry. Politici Bank of England budou nadále sledovat vývoj na inflační frontě, jelikož vysoká inflace může negativně ovlivnit ekonomický růst země.
Klíčovým okamžikem pro americký dolar bude červnové zasedání FEDu, kde se očekává, že politici zaujmou neutrální postoj k úrokovým sazbám. Tento krok by mohl přispět k dalšímu oslabení dolaru a posílení britské libry.
S ohledem na celkovou situaci na trzích je důležité sledovat další vývoj a reakce investorů na očekávané změny v měnových politikách a ekonomických indikátorech.