Americký dolarový index: Optimističtí investoři DXY vítají dramatiku okolo dluhového stropu a jestřábské projevy Fedu

Americký dolarový index (DXY) pokračuje ve vzestupu, dosahuje nejvyšších hodnot za více než měsíc, blízko 102,75, a to díky třídennímu růstu během pondělní asijské seance.

Měřítko hodnoty zeleného dolaru vůči šesti hlavním měnám zaznamenalo první týdenní zisk za tři týdny a současně největší nárůst od konce roku 2022 a to navzdory pesimistickým signálům inflace v USA. Důvodem může být narůstající obava, že USA mohou v červnu upadnout do platební neschopnosti, pokud nebude brzy upraven dluhový strop. Na stejné linii byly obavy vyplývající z amerických bank, některé z nich ve středním segmentu zaznamenaly v posledním týdnu výrazné poklesy akciových cen a vkladů.

Stojí za zmínku, že náznaky amerického prezidenta Joea Bidena o jednáních o dluhovém stropu v úterý a optimismus pokladního úředníka zdá se napomáhají k návratu optimistických investorů DXY, zejména vzhledem k lehkému kalendáři a raným asijským hodinám. Nicméně skutečnost, že tvůrci politiky jsou v patové situaci a úředníci Federální rezervy (Fed) zůstávají jestřábskí, se zdá bránit optimistům amerického dolarového indexu. Na druhé straně, negativní americká data a poslední mírné zvýšení sazeb Fedu povzbuzují optimisty DXY.

Předběžné údaje Indexu spotřebitelské důvěry University of Michigan (UoM) pro květen klesly na 57,7 z předchozích 63,5 oproti tržním prognózám 63,0. Co je však zajímavější, jednoletá inflační očekávání klesla z 4,6% na 4,5% pro daný měsíc, zatímco pětiletá rostla na nejvyšší úroveň od roku 2011, z 3,0% na 3,2%. Přesto guvernér Fedu Philip Jefferson a prezident St. Louis Fedu James Bullard obhajují současnou měnovou politiku americké centrální banky s tím, že hlavní výzvou je vysoká inflace. Stejně tak guvernérka Federální rezervy (Fed) Michelle Bowmanová v pátek uvedla, že „úroková sazba bude muset zůstat dostatečně restriktivní po určitou dobu.“

V tomto kontextu Wall Street zakončila obchodování se ztrátami a výnosy amerických státních dluhopisů zůstaly pevné, zatímco budoucí hodnoty S&P 500 zůstávají pod tlakem.

Vzhledem k tomu se budou obchodníci s DXY v nejbližší době soustředit na úterní jednání o dluhovém stropu v USA, která by mohla určit směr indexu. Následovat by měly údaje o amerických maloobchodních tržbách a projev předsedy Fedu Jeromea Powella.