Organizace vývozců ropy (OPEC – Organization of the Petroleum Exporting Countries) je kartelem tvořeným třinácti prominentními ropnými vývozními státy světa. Vznikla v roce 1960 s cílem sjednotit ropnou politiku svých členů a poskytnout jim technickou a ekonomickou podporu.
Hlavní misí OPEC je stabilizace dodávek ropy a stanovení její ceny na světovém trhu, aby se předešlo fluktuacím, které by mohly negativně ovlivnit ekonomiky zemí, jak vývozců, tak i kupujících.
Struktura a členství v OPEC
Zakládajícími členy OPEC jsou Írán, Irák, Kuvajt, Saúdská Arábie a Venezuela. Postupem času se k nim přidaly další země – Alžírsko, Angola, Kongo, Rovníková Guinea, Gabon, Libye, Nigérie a Spojené arabské emiráty.
OPEC sídlí ve Vídni v Rakousku, kde se nachází také její sekretariát, jenž zajišťuje běžný chod organizace. CEO, neboli generální tajemník OPEC, je jmenován na tříleté funkční období. Současným generálním tajemníkem je Jeho Excelence Mohammad Sanusi Barkindo z Nigérie, který byl do funkce jmenován v roce 2016 a v roce 2019 byl opětovně zvolen.
Historie OPEC a její význam
OPEC byla založena v Bagdádu v roce 1960 a brzy poté se začala profilovat jako klíčový hráč na ropném trhu. K jejímu růstu došlo především po roce 1973, kdy členské země v reakci na Západní podporu Izraele během jomkipurské války omezily výrobu a zakázaly vývoz do USA a Nizozemska. To vedlo k výraznému zvýšení cen ropy a zásobovacím problémům v USA. V roce 1975 měla OPEC již 13 členských zemí.
Kromě pěti zakládajících členů přijala OPEC dalších 11 zemí. Ecuador, Katar a Indonésie se však v posledních letech rozhodly opustit organiz
Příběh organizace OPEC: Významné milníky
S kořeny sahajícími do září 1960, kdy byla OPEC založena v Bagdádu pěti zakládajícími členy – Íránem, Irákem, Kuvajtem, Saúdskou Arábií a Venezuelou – se tato organizace od té doby rozrostla na 13 členských zemí. Zasedání v Bagdádu, kde došlo k založení OPEC, bylo revolučním bodem v historii globálního trhu s ropou.
Po přesunu do Ženevy se v roce 1965 organizace usadila ve Vídni, kde má dodnes své sídlo. Během své existence se OPEC rozhodla stabilizovat trh s ropou prostřednictvím strategií jako omezení výroby a jednotného stanovování cen. Tato strategie však nebyla vždy populární. Kritici tvrdí, že moc OPEC na trhu je příliš velká, jelikož má schopnost udržovat ceny co nejvyšší, což někdy vede k výkyvům cen ropy na globálním trhu.
V roce 1973 se OPEC ocitla ve středu světové pozornosti během ropné krize, kdy členové OPEC zastavili dodávky ropy do západních zemí jako reakci na jejich podporu Izraele během jomkipurské války. Tento akt vedl k rapidnímu růstu cen ropy a způsobil vážné dopady na globální ekonomiku.
Dalším důležitým milníkem v historii OPEC byl rok 1975, kdy byl unesen a později zavražděn Carlos the Jackal, ministr ropy Saúdské Arábie a tehdejší předseda OPEC, což přitáhlo mezinárodní pozornost a zvýšilo povědomí o významu organizace.
Rok 1986 byl pro OPEC obtížný, když došlo k prudkému poklesu cen ropy. Tento pokles byl důsledkem přebytku ropy na trhu, částečně způsobeného zvýšením výroby v zemích mimo OPEC, jako je Velká Británie a Norsko. OPEC reagovala zvýšením produkce, což vedlo k dalšímu poklesu cen. Tento incident ukázal limity vlivu OPEC na trh s ropou.
Na začátku 21. století se OPEC potýkala s novými výzvami, včetně vzestupu břidlicové ropy a zvýšeného tlaku na přechod na čistší formy energie. V reakci na to se OPEC snaží diverzifikovat své ekonomiky a zvýšit svou konkurenceschopnost na trhu s obnovitelnou energií.
Celkově vzato, historie OPEC je komplexní a plná změn, které odrážejí dynamiku globálního energetického trhu. Jak budoucnost ukáže, jak se OPEC bude vyvíjet, bude záviset na řadě faktorů, včetně globálních trendů v oblasti energetiky, geopolitiky a environmentálních politik.
Výzvy a odpovědi: Jak OPEC čelí novým hrozbám
Moderní technologie, zejména metoda těžby břidlicového plynu zvaná fracking, která se rozšířila v USA, výrazně ovlivnila globální ceny ropy a oslabila pozici OPEC na trhu. Tento vývoj vedl k výraznému zvýšení světové produkce ropy a následně k poklesu cen. Jednou z odpovědí OPEC na tuto situaci bylo udržování vysokých úrovní produkce a nízkých cen s cílem vyřadit producenty s vyššími náklady z trhu a získat zpět podíl na trhu.
Začátek roku 2020 přinesl další výzvy v podobě globální krize, která vedla k poklesu poptávky po ropě. Spolu s cenovou válkou mezi Ruskem a Saúdskou Arábií došlo k prudkému poklesu cen ropy. OPEC v reakci na tyto události rozhodla o snížení produkce ropy o 9,7 milionu barelů denně mezi květnem a červencem 2020.
Přes všechny tyto výzvy je OPEC nadále významným hráčem na globálním trhu s ropou. Ovšem s rostoucím zájmem o alternativní zdroje energie včetně solární energie, větrné energie a baterií pro ukládání energie – se zvýšila konkurence. Mnoho zemí také intenzivněji investuje do výzkumu a vývoje v oblasti obnovitelných zdrojů energie a dalších technologií, které by mohly snížit závislost na fosilních palivech.
Tato výzva vede OPEC k reakci na různé způsoby. Například, pokud jde o výrobu ropy, OPEC pokračuje v úsilí o udržení stability cen na trhu, zatímco se snaží vyrovnat se s novými výzvami, jako je zvyšující se poptávka po udržitelnějších formách energie.
OPEC také rozšířila svou činnost do dalších oblastí týkajících se energetických trhů. Toto zahrnuje vypracování strategií a politik pro zvládání klimatických změn a propagaci čistých technologií. Některé země OPEC investovaly do výzkumu a vývoje v oblasti uhlíkově čistých technologií, včetně zachycování a skladování uhlíku.
Budoucnost OPEC
Ačkoli se globální energetický trh mění, OPEC zůstává důležitým hráčem. Země OPEC jsou stále jedny z největších producentů ropy na světě a budou mít i nadále vliv na globální ceny ropy a energetickou politiku.
Nicméně, je důležité zdůraznit, že budoucnost OPEC bude záviset na schopnosti této organizace přizpůsobit se novým výzvám a trendům. To zahrnuje nejen přechod na udržitelnější formy energie, ale také potřebu řešit klimatické změny a sociální a ekonomické dopady těžby a spotřeby fosilních paliv.
- Kdy byla OPEC založena?
- Které země jsou zakládajícími členy OPEC?
- Kde má OPEC sídlo?
- Jaké jsou cíle OPEC?
- Jaký je vliv OPEC na světové ceny ropy?
- Které země jsou členy OPEC?
- Je USA členem OPEC?
- Které země opustily OPEC?
- Co je OPEC+?
- Jaký je hlavní cíl OPEC?
- Jaký vliv má OPEC na světovou ekonomiku?
- Jaké výzvy čelí OPEC?
- Jak OPEC rozhoduje o produkčních kvótách?
- Co je to "ropný embargo OPEC" z roku 1973?
- Jaký je současný stav OPEC vzhledem k přechodu na obnovitelné zdroje energie?
- Jaký je postoj OPEC k otázkám změny klimatu?
- Jak často se konají schůzky OPEC?
- Jaký je proces vstupu do OPEC?
- Proč se sídlo OPEC nachází ve Vídni?
- Jak se financuje OPEC?
- Jak OPEC komunikuje se svými členy a veřejností?
- Jak OPEC reaguje na narušení trhu, jako byla například pandemie COVID-19?
- Proč se některé země rozhodly opustit OPEC?
- Jak OPEC ovlivnila geopolitiku?
Zdroje:
- Organization of Petroleum Exporting Countries. ‘Brief History.’
- Organization of Petroleum Exporting Countries. ‘Our Mission.’
- Organization of Petroleum Exporting Countries. ‘Member Countries.’
- Organization of Petroleum Exporting Countries. ‘Secretariat.’
- Organization of the Petroleum Exporting Countries. ‘About us.’
- Organization of the Petroleum Exporting Countries. ‘Secretary General.’
- Organization of the Petroleum Exporting Countries. ‘Mohammad Barkindo Takes Office as OPEC Secretary General.’
- Organization of the Petroleum Exporting Countries. ‘Annual Report 2019.’
- Britannica. ‘Arab oil embargo.’
- Organization of the Petroleum Exporting Countries. ‘The OPEC Fund for International Development.’