Aktualizace měnového páru USD/JPY: Nový roční rekord

Jak jsme psali ráno ve článku USD/JPY vstupuje do hry tak se vyplnilo!

USD/JPY pokračuje v pozitivním trendu šestý den v řadě a dnešní čtvrtek stanovuje nový maximální roční kurs. Posilující se USD je stále dominantní měnou, což přispívá k pozitivnímu vývoji. Rozdílné politické směry Federální rezervy (Fed) a Japonské centrální banky (BoJ) spolu s průlomem přes hladinu 138.00 napomáhají k posilování měnového páru.

Měnový pár USD/JPY se dnes dopoledne obrátil do zelených čísel po krátkodobém poklesu na úroveň 137.30-137.25. Tento trend pokračuje již šestý den v řadě. Vývoj ceny vychází z předchozího dne, kdy došlo k průlomu přes 200denní jednoduchý klouzavý průměr (SMA) a výše uvedený měnový pár dosáhl nového maximálního ročního kursu kolem 138.25 během časných hodin americké obchodní seance.

Americký dolar (USD) pokračuje v nákupním trendu, podporovaným aktuálním optimismem ohledně možného zvýšení stropu amerického dluhu. Tento faktor je klíčovým stimulem pro měnový pár USD/JPY. Prezident USA, Joe Biden, a vedoucí americký kongresman za republikány, Kevin McCarthy, potvrdili svou snahu o dosažení dohody, která by umožnila zvýšit strop federálního dluhu na 31,4 bilionu dolarů.

Tato skutečnost uklidňuje obavy z nepředstavitelného amerického dluhového defaultu, což posiluje důvěru investorů a snižuje poptávku po bezpečných aktivách, včetně japonského jenu (JPY). Kromě toho, očekávání, že Federální rezerva udrží úrokové sazby delší dobu na vyšší úrovni, podporuje hodnoty amerických státních dluhopisů. Výše zmíněné základní faktory nadále posilují americký dolar a tlačí měnový pár USD/JPY nahoru.

Dolar si udržuje své intradenní zisky po zeřejnění lepších než očekávaných makroekonomických dat z USA. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl minulý týden na 242 tisíc a index průmyslové výroby v oblasti Philadelphia se zlepšil na -10,4 v květnu z předchozích -31,3. Na druhé straně, japonský jen (JPY) je pod tlakem kvůli měkčímu postoji Bank of Japan (BoJ) a zpomalování růstu japonského exportu na nejslabší tempo za více než dva roky v dubnu.

Z technického hlediska lze trvalý pohyb nad hladinou 138.00 považovat za nový spouštěč pro býčí obchodníky a podporuje vyhlídky na další krátkodobý růst. Proto je možné očekávat další posílení směrem k dalšímu relevantnímu odporu, který se nachází v oblasti 138.70-138.75.