XAU/USD prolomil rezistenci kanálu

Cena zlata zaznamenala růst během dne v parabolickém pohybu před zasedáním americké centrální banky (Fed) a využila k tomu zklamání z údajů o pracovních příležitostech JOLTS. Žlutý kov prolomil předchozí rezistenční hladinu kanálu a vzrostl z minima 1 978 dolarů na maximum 2 019 dolarů.

“Počet pracovních míst v USA klesl v březnu na 9,59 milionu, což je pokles z únorových 9,974 milionu. Počet pracovních míst je nyní na nejnižší úrovni za poslední dva roky. Poptávka po pracovní síle nadále slábne, což naznačuje, že agresivní zvyšování sazeb začíná snižovat poptávku po pracovnících,” vysvětlují analytici banky ANZ.

Ve světle dalších údajů analytici upozorňují, že “objednávky v americkém průmyslu vzrostly v březnu o 0,9 % m/m, po přehodnocení únorových údajů na -1,1 % m/m. Nicméně objednávky bez dopravy klesly o 0,7 % m/m, což ukazuje, že v průmyslovém sektoru stále přetrvává určitá slabost.”

Slabší dolar v úterý měl pozitivní vliv na cenu zlata, zatímco pokles globálních výnosů z dluhopisů byl také býčím faktorem. Zlato se stalo jedním z útočišť v souvislosti s obavami z bankovního systému a rizikem, že vláda Spojených států směřuje ke státnímu bankrotu bez prodloužení stropu státního dluhu.

Zatím se pozornost zaměřuje na americký Fed. Analytici společnosti TD Securities očekávají zvýšení sazeb o 25 bazických bodů a předpokládají, že “komunikace po zasedání bude (i) zdůrazňovat, že tempo dezinflace je pomalejší, než se očekávalo, což zanechává možnost dalšího utahování a uznávat nejistější ekonomické prostředí, zejména s ohledem na úvěrové podmínky po krachu SVB,” dodávají analytici.

Vývoj ceny zlata a jeho vliv na ekonomiku

Cena zlata v poslední době zaznamenala růst, což bylo způsobeno slabým dolarem a poklesem globálních výnosů z dluhopisů. To ovlivňuje celosvětovou ekonomiku, protože zlato je vnímáno jako bezpečný přístav v nejistých ekonomických podmínkách.

Trendy na trhu práce a jejich dopad na zlatý trh

Pokles počtu pracovních míst v USA naznačuje zpomalení ekonomického růstu a snížení poptávky po pracovní síle. To může mít negativní dopad na zlatý trh, protože zlato je často vnímáno jako ukazatel ekonomického zdraví.

Souvislost mezi americkým dolarem a cenou zlata

Cena zlata a americký dolar mají obvykle inverzní vztah. Když dolar oslabuje, cena zlata zpravidla roste, protože je to komodita ceněná v amerických dolarech. To znamená, že vývoj dolaru má přímý vliv na cenu zlata.