GBP/USD dosahuje dvoutýdenního maxima a hledá další růst

GBP/USD dosáhlo dvoutýdenního maxima a vypadá to, že se bude snažit posunout nad hranici 1,2500. USD ztratil část svých intradenních zisků a stal se klíčovým faktorem poskytujícím podporu. Sázky na zvýšení sazeb Fedu o 25 bps v květnu a rizikový impulz podporují dolar a omezují růst GBP/USD.

Pár GBP/USD přitahuje nové nákupy po počátečním poklesu na úroveň 1,2445 a dále se pomalu zvyšuje během před polednem v severoamerické seanci, což představuje již třetí den pozitivního pohybu. Růst posunul cenu na dvoutýdenní maximum kolem 1,2515-1,2520 v poslední hodině, ale chybí mu stále býčí přesvědčení.

Americký dolar (USD) ustoupil z dvoutýdenního maxima, které dosáhl v pátek, a to v reakci na měkčí makroekonomická data ze Spojených států, což naopak poskytlo podporu GBP/USD. Úřad pro ekonomickou analýzu USA oznámil, že index cen osobní spotřeby (PCE) v březnu klesl více než se očekávalo na 4,2% na roční bázi, z 5,1% předchozího období. Index cen osobní spotřeby bez potravin a energie (jako preferovaný ukazatel inflace Fedu) se zároveň mírně snížil z 4,7% na 4,6%.

Kromě toho strmý pokles výnosů amerických vládních dluhopisů přispívá k omezení růstu USD a působí jako závětří pro pár GBP/USD v době, kdy se zvyšují sázky na další zvýšení sazeb o 25 bps Bankou Anglie v květnu. Trhy však stále věří, že Federální rezervní systém (Fed) provede zvýšení sazeb o 25 bps v příštím týdnu. To, spolu s opatrnou náladou trhu, nadále podporuje bezpečný přístav dolaru a může omezit růst GBP/USD.

Vzhledem k výše uvedenému smíšenému základu je rozumné počkat na silný nákupní impuls, než se umístí nové býčí sázky na pár GBP/USD a pozice pro další blízký růst. Nicméně, ceny spotových cen zůstávají na cestě k zaznamenání zisků pro druhý po sobě jdoucí týden, protože se trh nyní zaměřuje na klíčové riziko události centrální banky – velmi očekávané zasedání FOMC, které začíná příští úterý.