Regulace derivátových trhů v USA: CFTC

CFTC je nezávislá federální agentura zřízená v roce 1974, která dohlíží na trhy s deriváty ve Spojených státech. Její hlavní úkoly zahrnují ochranu investorů před manipulací, zneužitím obchodních praktik a podvody. V současné době čelí CFTC novým výzvám spojeným s fintech a digitálními měnami, jako je bitcoin.

CFTC se skládá z pěti komisařů jmenovaných prezidentem a schválených Senátem. Komisaři zastávají funkci na dobu pěti let. Prezident určuje jednoho z komisařů jako předsedu a maximálně tři komisaři mohou pocházet ze stejné politické strany. Komise se dále dělí na 13 operačních divizí a úřadů, které se zaměřují na různé aspekty regulace trhů s deriváty.

CFTC dohlíží na různé organizace zahrnující trhy s komoditními futures, opcemi a swapy, stejně jako na mimoburzovní (OTC) trhy. Pro účinné monitorování těchto trhů reguluje CFTC následující organizace: obchodní organizace, jako jsou burzy hostící obchodování s futures a platformy pro nákup a prodej swapů.

Divize Clearing a riziko CFTC má na starosti dohled nad organizacemi pro vyrovnání derivátů (DCO), jako je například Options Clearing Corporation. CFTC rovněž reguluje všechny zprostředkovatele, tedy subjekty, které jednají jménem jiných osob při obchodování s futures, swapy a opcemi. Patří sem provozovatelé komoditních fondů, komoditní obchodní poradci, obchodníci s futures komisemi a zprostředkovatelé swapů.

CFTC se také zabývá novými technologiemi a inovacemi ve finančních trzích, jako je například cloud computing, algoritmický obchod, distribuované účetní knihy, umělá inteligence, strojové učení a další. Tyto technologie mají potenciál zásadně ovlivnit trhy regulované CFTC i samotnou agenturu.