Páteček – co se stalo a co potřebujeme vědět na příští týden

Udržitelný růst amerického dolaru a komplikace ekonomického sentimentu

Americký dolar, přesněji Dolarový index (DXY), pokračuje ve svém růstu již druhý týden bez ohledu na zlepšující se tržní náladu. Politický souboj okolo maximálního limitu státního dluhu se nezadržitelně blíží ke svému datu vypršení. Ačkoli tu je naděje na nalezení dohody, zatím se žádné konkrétní řešení nenašlo. S ohledem na komentáře ministryně financí Yellenové z uplynulého pátku se bankovní sektor nachází v centru zájmu. Příští týden nás čeká pohled do zákulisí globální ekonomiky prostřednictvím předběžného PMI za květen, který může ovlivnit tržní sentiment.

Trendy na trzích dluhopisů a předpovědi Federálního rezervního systému

Výnosy státních pokladničních poukázek výrazně vzrostly v průběhu týdne a dosáhly měsíčního maxima. Účastníci trhu redukovali své sázky na snížení sazeb Federálního rezervního systému (Fed). Ve středu Fed zveřejní zápis z posledního zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC). Klíčová zpráva v USA bude v pátek s publikací indexu základních spotřebitelských výdajů (Core PCE). Tento inflační indikátor bude mít klíčový význam pro další zasedání Fedu a může výrazně ovlivnit trhy.

Evropská měna a její výzvy v kontextu měnového páru EUR/USD

Měnový pár EUR/USD zakončil týden blízko 20týdenního jednoduchého klouzavého průměru (SMA) na úrovni 1.0800. Krátkodobý trend je klesající a cena se pohybuje pod klíčovými denními SMA. “Jestřábní” prohlášení zástupců Evropské centrální banky (ECB) nedokázala posílit euro.

GBP/USD a předpokládané inflační tlaky

Měnový pár GBP/USD uzavřel týden blízko úrovně 1.2450, stejně jako týden předtím. Pár pokračuje v medvědím trendu. Příští týden Velká Británie zveřejní inflační data s očekávaným růstem roční míry indexu spotřebitelských cen (CPI) z 1.0% na 1.4%, což může vyvinout další tlak na Bank of England.

JPY, AUD, NZD: Asie a její monetární politika

Japonský jen patřil k největším ztrátám týdne, i přes páteční oživení. Rostoucí výnosy vládních dluhopisů v USA a Evropě a zlepšující se tržní nálada posunuly měnový pár USD/JPY nad 138.00, což je úroveň, kterou jsme naposledy viděli v listopadu 2022. Inflace v Japonsku v dubnu neočekávaně vzrostla, jak ukázal Národní CPI. Více inflačních dat je očekáváno s tokijským CPI v pátek.

Australský dolar (AUD) se po zveřejnění zápisu zasedání Rezervní banky Austrálie (RBA) a dat o zaměstnanosti držel na nule. Páru AUD/NZD se však nepodařilo dosáhnout nejnižšího závěru od prosince.

Novozélandský dolar (NZD) vyrovnal ztráty z minulého týdne a vystoupal směrem k 0.6300, opět překonávajíc 20týdenní SMA. “Kiwi” byl jedním z nejlepších performerů týdne. Ve středu Rezervní banka Nového Zélandu (RBNZ) oznámí své rozhodnutí o monetární politice, očekává se zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.

USD/CAD a vliv kanadských inflačních dat

Měnový pár USD/CAD pokračuje v pohybu stranou mezi 1.33 a 1.36 a chystá se na další týdenní závěr blízko 20týdenního SMA na 1.3500. Kanadský dolar (CAD) vynikal díky vyšším než očekávaným kanadským inflačním datům. Trh sice neočekává zvýšení sazeb Bank of Canada, ale do konce roku již nejsou očekávány žádné snížení sazeb.

Zlato a stříbro: Sázka na býky?

Cena zlata výrazně poklesla, ale zdaleka nedosáhla svých minim. XAU/USD našel podporu na $1,950 a odrazil se směrem k $1,980 po Powellových komentářích v pátek. Stříbro zaznamenalo mírné týdenní ztráty, ale našlo podporu na 20týdenním SMA.