EUR/GBP zaznamenal zájem o nákup kolem 0,8820 před údaji o HDP eurozóny a inflaci v Německu

EUR/GBP vykázal určitý zájem o nákup kolem hladiny 0,8820 poté, co v čtvrtek došlo k prudkému poklesu. EUR/GBP má známky oživení, protože investoři přesouvají svou pozornost k údajům o hrubém domácím produktu (HDP) eurozóny a harmonizovaném indexu spotřebitelských cen (HICP) v Německu.

Zveřejnění předběžného HDP eurozóny a HICP v Německu má významný význam, protože to budou nejnovější ekonomická data před rozhodnutím o úrokových sazbách Evropské centrální banky (ECB), které bude oznámeno příští týden.

Podle konsensu se předběžné HDP eurozóny v prvním čtvrtletí zvýšilo o 0,2 % v porovnání se stagnujícím výkonem. Na roční bázi se očekává, že předběžné HDP se bude rozšiřovat o 1,4 % pomalejším tempem než zaznamenaných 1,8 % dříve. Politici ECB jsou přesvědčeni, že eurozóna se vyhne recesi díky silné spotřebě díky nedostatku pracovní síly.

Mezitím se očekává, že předběžná měsíční inflace v Německu se zrychlí o 0,8 % v porovnání s tempem 1,1 % zaznamenaným v předchozím měsíci. To poskytne určité uklidnění politikům ECB. Větší pozornost však bude věnována údajům o jádrové inflaci, protože politici ECB věří, že jádrová inflace spotřebitelských cen (CPI) zůstala mimořádně tvrdohlavá.

Analytici Danske Bank vidí více než pravděpodobný 50bodový nárůst úrokových sazeb od prezidentky ECB Christine Lagarde, bez konkrétního předchozího varování, ale s opakováním přístupu závislého na datech při budoucích rozhodnutích o politice.

Na straně libry absenci signálů zmírnění inflace posiluje argumenty pro další zvýšení úrokových sazeb od Bank of England (BoE).

Očekává se tedy další 25bodové zvýšení úrokových sazeb od guvernéra BoE Andrewa Baileyho na květnovém zasedání.

Vývoj na trhu FX bude záviset na údajích o HDP eurozóny a inflaci v Německu, protože budou poskytovat nový impulz pro další pohyby na trhu. Pokud by údaje byly lepší, mohlo by to vést k růstu EUR/GBP nad úroveň 0,8850 a posílit euro proti libře. Na druhé straně pokud by údaje byly horší, mohlo by to vést k pokračujícímu oslabování EUR/GBP a posílení libry.

Obecně se očekává, že trh FX bude v nejbližší době velmi citlivý na jakékoli informace o vývoji inflace a úrokových sazeb v eurozóně a Spojeném království. Pokud se potvrdí očekávání, může to vést k dalšímu posílení libry proti euru.