Zlatá horečka: Je čas pro býky na trhu se zlatem, nebo čelíme propadu k denní podpoře?

Trh se zlatem je scénou nekonečného souboje mezi býky a medvědy. Nyní se však zdá, že sílu nabírají medvědi, což by mohlo ohrozit cenu tohoto drahého kovu. Vše nasvědčuje tomu, že by mohlo dojít k poklesu ceny zlata, pokud se býci neukážou v plné síle.

Trh očekává klíčové prohlášení představitelů americké centrální banky (Fed) a výsledky jednání o dluhovém stropu USA. Cena zlata se v pondělí pohybovala s mírným poklesem o 0,13 % a dosáhla denního minima na úrovni 1 968,90 dolarů v době, kdy Wall Street otevřela dveře obchodníkům.

Vyjádření představitelů Fedu a jednání o dluhovém stropu v USA budou mít zásadní dopad na budoucnost trhu se zlatem. Neziskový drahý kov byl pod tlakem kvůli dravým komentářům některých členů Fedu, zatímco trhy sledují vývoj jednání o dluhovém stropu USA.

Trhy očekávají pokrok v jednání o dluhovém stropu, který je plánovaný na 1. června. Jak uvedli analytici TD Securities: “Přestože byly ze strany obou táborů zaznamenány pozitivní signály, práce ještě není dokončena. Trhy se zdají předpokládat, že jednání je hotovou věcí, což naznačuje, že jakékoliv zhoršení tónu během jednání může narušit rizikovou náladu.”

Prezident Joe Biden a republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy mají v plánu projednat dluhový strop v pondělí. K tomu přidávají své komentáře představitelé Fedu, kteří naznačují možnou potřebu zvýšení politické sazby.

Podle analytiků TD Securities jsou peněžní manažeři připraveni na prodej zlata a přidání short pozic, jelikož optimismus ohledně dluhového stropu a odolná data podporují vytvoření trojitého vrcholu.

Nicméně, “naše analýza pozic naznačuje, že vyčerpání prodeje je na obzoru. Po všem, odhadujeme vysokou překážku pro následné likvidace CTA trend followerů, zatímco diskreční obchodníci zůstávají podinvestovaní a obchodníci z Šanghaje začínají opět přidávat do svých pozic,” dodali analytici.

Na technické stránce se zlatu dařilo vytvořit vzorec W, což je náznak reverzního vzorce. Nyní je na býcích, aby se chopili iniciativy a vrátili se zpět na stranu trendové čáry a do býčího teritoria. Pokud se jim to nepodaří, může být pod tlakem širší býčí trendová čára.