
• Cena stříbra roste díky poptávce po bezpečných aktivech uprostřed rostoucího napětí na Blízkém východě.
• Izrael zasáhl finanční instituci al-Qard al-Hassan patřící Hizballáhu v jižním Bejrútu.
• Bezhodnotné stříbro získává půdu pod nohama díky uvolňování měnové politiky významnými centrálními bankami.
Cena stříbra (XAG/USD) prodlužuje svou vítěznou sérii již pátý den v řadě a během pondělní asijské obchodní seance se obchoduje kolem úrovně 34,10 USD. Tento rostoucí trend je podporován poptávkou po bezpečných aktivech uprostřed eskalujícího geopolitického napětí na Blízkém východě.
Podle libanonských médií zahájil Izrael novou sérii náletů na jižní část Bejrútu, jejichž cílem byla finanční instituce al-Qard al-Hassan, kterou provozuje Hizballáh. Zároveň americká vláda zahájila vyšetřování úniku tajných dokumentů, které odhalují izraelské vojenské přípravy na možný útok na Írán.
Navíc ceny stříbra bez výnosu jsou podporovány uvolňováním měnových politik významnými centrálními bankami. V pondělí snížila Čínská lidová banka (PBoC) svou jednoroční primární úvěrovou sazbu (LPR) z 3,35 % na 3,10 % a pětiletou LPR z 3,85 % na 3,60 %. Minulý týden také Evropská centrální banka (ECB) snížila své úrokové sazby o 25 bazických bodů.
Očekává se, že Bank of Canada (BoC) ve středu sníží své úrokové sazby o 50 bazických bodů. Nedávná data o inflaci naznačují, že i Bank of England (BoE) a Rezervní banka Nového Zélandu (RBNZ) by mohly v příštím měsíci zvážit možné snížení sazeb. Americký Federální rezervní systém (Fed) se očekává, že sníží úrokové sazby do konce roku 2024 o 50 bazických bodů.
V souvislosti s prezidentskými volbami v USA trhy vnímají optimismus ohledně možného vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Jeho fiskální a obchodní politika je vnímána jako inflační a příznivá pro americký dolar (USD), což by mohlo negativně ovlivnit poptávku po stříbře. Silnější americký dolar činí stříbro dražším pro kupující používající zahraniční měny, což by mohlo oslabit jejich kupní sílu.