Inflace v USA se zlepšuje, Fed má prostor pro zdržení na zítřejším zasedání, tvrdí Commerzbank

Růst cen v USA vykazuje pozitivní znaky uklidnění, což by mohlo umožnit Federální rezervní systém (Fed) zdržet se jakýchkoli dalších akcí na zítřejším zasedání. Podle ekonomů z Commerzbanku by tento vývoj mohl ovlivnit rozhodnutí Fedu, které bude oznámeno zítra.

Na první pohled se zdá, že inflace v USA se významně zklidňuje. V květnu vzrostly ceny spotřebitelů pouze o 0,1% meziměsíčně a 4,0% meziročně, což je o pět procentních bodů nižší než dřívější maximum. Avšak stále existují skryté tlaky na ceny, jak dokládá vysoká hodnota jádrové inflace, která dosahuje 5,3%.

Fed tedy zřejmě nebude na zítřejším zasedání dále zvyšovat úrokové sazby. Nicméně je také nepravděpodobné, že by sazby snižoval v průběhu roku 2023.

Tato situace odráží komplexní povahu inflace v USA a globálně. Zatímco některé faktory, jako je zotavení ekonomiky z pandemie Covid-19 a fluktuace cen surovin, mohou vést k dočasným výkyvům inflace, strukturální faktory, jako jsou demografické změny a technologický pokrok, mohou mít na inflaci dlouhodobý dopad.

V tomto kontextu bude Fed pravděpodobně pokračovat v opatrném přístupu, sledovat vývoj situace a postupně upravovat svou měnovou politiku tak, aby dosáhl svých cílů stability cen a maximálního zaměstnání.