Záchrana americké banky posiluje dolar a tlačí libru dolů před očekávaným zvýšením sazeb Fedem

GPBUSD ztrácí během evropské úterní seance, jelikož dolar získává podporu z víkendové záchrany First Republic Bank. Uklidňuje to trhy a naznačuje, že Fed pravděpodobně zvýší úrokové sazby na svém zasedání, které končí ve středu.

Libra ztrácí oproti dolaru poté, co záchrana americké banky zvýší pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed) ve středu.

Dvoudenní medvědí pattern naznačuje krátkodobý tlak na pokles GBP/USD.

Hlavním údajem před květnovým zasedáním FOMC jsou otevřené pracovní pozice JOLTS.

Technický pohled na GBP/USD ukazuje pokračování zpětného pohybu od nových maxim roku ve výši 1,2580 dosažených 28. dubna. Dvoudenní medvědí vzor naznačuje krátkodobý tlak na pokles, i když hlavní trend zůstává býčí.

Faktory ovlivňující GBP/USD:

  • Americký dolar posiluje z informace, že JP Morgan zachraňuje problémovou americkou regionální banku First Republic Bank (FRB) tím, že ji odkoupí, čímž se zabránilo jejímu převzetí Federálním úřadem pro pojištění vkladů (FDIC) o víkendu.
  • Dolar je podporován vyššími než očekávanými inflačními daty PCE, což je preferovaný inflační ukazatel Fedu.
  • Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb Fedem o 25 bps na nadcházejícím zasedání FOMC ve středu 3. května se zvýšila z 85 % minulý týden na 97 % v době psaní.
  • Naopak, data za březen ukázala, že inflace ve Velké Británii zůstává nad 10 % již sedmý měsíc v řadě, což naznačuje, že Bank of England (BoE) zdaleka není hotova se zvyšováním úrokových sazeb.

Tento kontrast s americkým Fedem, kde se přepokládá, že je blízko konce svého cyklu zvyšování sazeb, přináší výhody GBP nad USD, protože přiláká více kapitálových přílivů.

  • Libra získává podporu z nečekaného meziměsíčního růstu britských cen domů o 0,5 % v dubnu oproti očekávanému poklesu, podle údajů od největšího britského hypotečního poskytovatele, společnosti Nationwide.
  • Data od Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) ukazují, že spekulativní investoři se v posledních týdnech stávají podporovateli libry
  • Zpráva o pracovních pozicích JOLTS za březen, plánovaná k vydání v 14:00 GMT, by mohla mít dopad na měnový pár. Například po vydání minulého měsíce JOLTS klesl americký dolar poté, co se počet otevřených pracovních míst snížil z 10,4 milionu na 9,9 milionu.

Technická analýza GBP/USD: Korekce v rámci vzestupného trendu

GBP/USD se od září 2022 pohybuje v širším vzestupném trendu. Přestože byly poslední měsíce plné výkyvů, pár se podařilo dosáhnout vyšších maxim v horní části 1,25 koncem dubna a celkový trend zůstává mírně býčí. To znamená, že dlouhodobé pozice na libře šterlinků mají převahu nad krátkodobými.

Nicméně, v současné době se může odehrávat korekce, když se na nedávných maximech vytvořil dvoudenní medvědí obrat. Tyto vzory jsou krátkodobě medvědí signály.

Možná nyní následuje pokles, který by mohl vést k retestování dubnových minim v oblasti 1,2350. Avšak vzhledem k tomu, že dominantní trend zůstává býčí až bokem, je pravděpodobné, že se objeví tlak na růst, což by mohlo vést k obnovení a nárůstu ceny před dosažením nových maxim.

Rozhodující průlom nad maximy roku 1,2583 z dubna by pravděpodobně vedl k dalšímu růstu směrem k dalšímu klíčovému odporu na úrovni kolem 1,2680.

Rozhodující průlomy bývají charakterizovány silným zeleným denním svícenem, který prolomí strop nebo odpor s tím, že cena uzavře blízko maxim, nebo alternativně třemi po sobě jdoucími zelenými svícny, které prolomí strop nebo odpor. Tyto svíčky poskytují další potvrzení, že průlom není “falešný průlom” nebo past pro býky.

Shrnutí: Libra šterlinků ztrácí proti americkému dolaru, protože očekávání zvýšení sazeb Fedem ve středu narůstají. Přesto se celkový trend stále jeví jako býčí, což znamená, že libra by mohla v delším časovém horizontu získat na hodnotě. Krátkodobě však může pokračovat korekce, než se objeví další býčí signály.