S&P 500 v napjatém očekávání klíčových dat o nezemědělských mzdách

Index Dow Jones zažil solidní růst, když posílil o 154,09 bodu, což představuje nárůst o 0,47 %, a uzavřel na hodnotě 33 062,36. S&P 500 zaznamenal ještě silnější zisk, když se mu podařilo přidat 41,26 bodu, tedy téměř 1 %, a dosáhnout tak hodnoty 4 221,09. Technologický index Nasdaq Composite nezůstal pozadu a s přírůstkem 165,70 bodu, což je 1,28 %, uzavřel na 13 100,98.

Ve čtvrtek index S&P 500 dosáhl svého nejvyššího uzavíracího maxima za posledních devět měsíců. Nálada na Wall Street byla povzbudivá, když zpomalující tlak na mzdy vzbudil naděje, že Federální rezervní banka (Fed) pozastaví zvyšování úrokových sazeb. Investorům také přidala na optimizmu hlasování v Kongresu o pozastavení dluhového stropu USA.

Produktivita zaznamenala pokles, který byl později revidován ještě níže, zatímco ISM PMI ukázal, že výrobní sektor se smršťuje již sedmý měsíc v řadě. Počáteční žádosti o dávky v nezaměstnanosti a zpráva ADP překonaly prognózy, ale data ukazují na méně napjatý trh práce.

Guvernér Fedu Philip Jefferson a prezident Philadelphského Fedu Patrick Harker naznačili, že centrální banka by mohla při příštím zasedání vynechat zvýšení sazeb. Akcie byly podpořeny očekáváním, že Federální rezerva pravděpodobně na svém příštím zasedání nezvýší úrokové sazby. Nástroj CME Fedwatch ukazuje pravděpodobnost 75 %, že centrální banka ponechá sazby beze změny.

Nyní se pozornost obrací k pečlivě sledované zprávě o nezemědělském zaměstnanosti Ministerstva práce. Analytici z TD Securities uvedli: “Mzdy v USA pravděpodobně v květnu mírně zpomalily, ale stále silně pokračovaly tempem 200 tisíc a více již druhý měsíc v řadě. Očekáváme, že míra nezaměstnanosti zůstane na historicky nízké úrovni 3,4 % a růst mezd bude 0,3 % mezi měsíci (4,4 % ročně).”