USD/JPY stoupá na nejvyšší úroveň od listopadu 2022, v návaznosti na vydání dat z USA

Měnový pár USDJPY pokračoval ve čtvrtek ve svém růstu, drží se na ročních maximech a blíží se k klíčové hladině 140,00. Tento nárůst přichází v důsledku pozitivního ekonomického vývoje, kdy růst amerického HDP za 1. čtvrtletí překonal očekávání a počet nezaměstnaných překonal odhady. Navíc základní inflace PCE vzrostla v prvním čtvrtletí o 5%. V tomto ohledu další posílilo americký dolar pozitivní ekonomická data z USA spolu s růstem výnosů amerických dluhopisů v důsledku zvýšené pravděpodobnosti úpravy ze strany Fedu.

Na druhé straně investoři budou pozorně sledovat index spotřebitelských cen v Tokiu za květen, který se očekává, že bude dále ovlivňovat pár USD/JPY.

Americká ekonomická data překonala očekávání

Americký Úřad pro ekonomickou analýzu nedávno oznámil, že Spojené státy zažily růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,3% čtvrtletně během 1. čtvrtletí roku 2023, což překonalo původní odhad 1,1%. Kromě toho počet nezaměstnaných pro týden končící 19. květnem dosáhl 229 tisíc, což je méně než očekávaný konsenzus 245 tisíc. Dále základní inflace PCE vzrostla v 1. čtvrtletí na 5%, což překonalo odhadovanou hodnotu 4,9%.

V reakci na obavy, které vyjádřil Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) ohledně ekonomické aktivity, nástroj CME FedWatch nyní ukazuje vyšší pravděpodobnost zvýšení úrokové sazby o 25 bps. Tento vývoj podnítil nárůst výnosů amerických dluhopisů, přičemž desetiletý výnos dosáhl 3,79%, což odráží jednodenní nárůst o 3,22%. Navíc dvouletý výnos aktuálně činí 4,46%, což představuje zisk 2,61%, zatímco pětiletý výnos je 3,87%, což představuje nárůst o 3,22%. Tyto pohyby výnosů dluhopisů dále podporují americký dolar.