Index amerického dolaru zaznamenal dvoudenní vítěznou šňůru

Index amerického dolaru (DXY) se vyšplhal nad 102.00, když býci amerického dolaru očekávají první týdenní zisk za tři týdny během raného pátku.

Strach z vypršení platnosti amerického dluhového stropu a bankovních selhání může být spojen s náhlým přílivem na USD.

Mezi poslední negativní zprávy na toto téma patří odklad jednání o dluhovém stropu mezi americkým prezidentem Joe Bidenem a předsedou Sněmovny reprezentantů McCarthyem. Zpráva se stává o to důležitější a negativně ovlivňuje rizikovou chuť, protože americké ministerstvo financí již signalizovalo pravděpodobný default federální vlády nejpozději 1. června, pokud nebude dluhový strop zvýšen. Intenzitu zpráv dále zvyšuje skutečnost, že americký prezident Biden se příští týden zúčastní setkání G7 v Japonsku.

Politico přišlo s informací, že americká ministryně financí Janet Yellenová prodiskutuje patovou situaci ohledně zvýšení stropu státního dluhu s členy představenstva skupiny Bank Policy Institute, včetně generálních ředitelů JPMorgan a Citigroup, příští týden.

Ve čtvrtek americká ministryně financí Yellenová znovu upozornila, že “výpadek plateb USA by ohrozil americké zotavení, vyvolal by globální pokles, který by nás posunul ještě dále dozadu.” Podobně se vyjádřila i Beth Hammack, předsedkyně poradního výboru pro půjčování ministerstva financí a spolureditelka skupiny Global Financing ve společnosti Goldman, která nedávno uvedla, že politický pat v otázce dluhového stropu USA představuje “skutečné riziko” pro USD.

Pokud jde o obavy z bank, Reuters uvedlo, že zhruba 113 z největších amerických bank nese náklady na doplnění pojistného fondu vkladů, který byl vyčerpán o 16 miliard dolarů kvůli nedávným bankovním krachům, dle Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), což zvyšuje obavy z dalších problémů v bankovním sektoru.

Po slabší americké spotřebitelské cenové indexaci (CPI) se index výrobních cen (PPI) zlepšil na 0,2 % meziměsíčně za duben oproti očekávaným 0,3 % a předchozím -0,4 %. Důležitější je, že PPI ex Food & Energy, známý jako Core PPI, vzrostl meziměsíčně, ale na meziroční bázi se snížil. Dále se počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA zvýšil o 264 000 na nejvyšší úroveň od října 2021, což zesílilo náladu “risk-off” a podpořilo americký dolar.

Nicméně prezident Fedu v Minneapolis Neel Kashkari uvedl ve čtvrtek, že inflace se uklidnila, ale varoval, že je nad cílem Fedu 2 %, když mluvil na setkání CEO Marquette v Michiganu.

V tomto kontextu Wall Street mírně klesla, zatímco výnosy desetiletých a dvouletých pokladničních poukázek USA také klesly během posledních dvou po sobě jdoucích dnů.

Vzhledem k tomu, obchodníci s DXY mohou hledat další indicie pro obranu nejnovějšího nárůstu, což zdůrazňuje aktualizace týkající se dluhového stropu USA a bankovních záležitostí. Rovněž důležité budou předběžné údaje o Indexu spotřebitelské důvěry University of Michigan (CSI) pro květen a očekáváních inflace spotřebitelů UoM na příštích 5 let pro daný měsíc.