GBP/USD: Klesající trend

Čeká se, že britská libra (GBP) bude v následujících dnech vykazovat značnou volatilitu, přičemž hlavním spouštěčem budou inflační data z Velké Británie. V tuto chvíli se zdá, že investoři zaujímají vyčkávací postoj, protože se snaží posoudit dopady změn úrokových sazeb, které Bank of England (BoE) může v budoucnu učinit.

V této souvislosti guvernér BoE Andrew Bailey nedávno připomněl, že jakékoli zvýšení úrokových sazeb by mělo být provedeno opatrně. Komentář přišel v době, kdy se trhy připravují na oznámení britských inflačních dat, které mohou ovlivnit rozhodování BoE o úrokových sazbách.

Mezitím se americký dolar pohybuje kolem kritického odporu 103,62 v kontextu otázek týkajících se amerického dluhového stropu. Kristalina Georgieva, ředitelka Mezinárodního měnového fondu, nedávno varovala, že neexistence řešení by měla škodlivý dopad na americkou a světovou ekonomiku.

Pokud by se britská libra proti dolaru pohybovala pod hladinou 1,2390, očekává se další posílení amerického dolaru, což by mohlo vést k poklesu páru GBP/USD směrem k úrovním viděným na začátku dubna. Pokud by se naopak podařilo páru GBP/USD překonat rezistenci na úrovni 1,2640, může se otevřít cesta k dalšímu růstu směrem k úrovni 1,2700 a následně k vrcholu z dubna 2022 na úrovni 1,2772.