USD/JPY klesá pod 134,00 na základě pozitivní inflace v Japonsku, první zasedání nového guvernéra BoJ Uedy v popředí pozornosti

Dolar proti japonskému jenu (USD/JPY) se dnes ráno v Asii snížil na úroveň 133,80, poté co silná inflace v Japonsku obnovila spekulace na budoucí kroky Bank of Japan (BoJ) před dnešním zasedáním monetární politiky.

Index spotřebitelských cen (CPI) v Tokiu vzrostl v dubnu o 3,5 % YoY, což překvapilo trhy výše než 2,6 % odhadovaný konsensus a předchozích 3,3 %. Indikátor CPI bez potravin a energie, známý jako core CPI, se také v dubnu zvýšil ve srovnání s tržními očekáváními 2,9 % a předchozím čtením 3,4 %.

S pozitivními inflačními ukazateli se zvyšují šance na to, že budoucí komunikace Bank of Japan (BoJ) bude více hrdinská, což zase negativně ovlivňuje USD/JPY. Nicméně se očekává, že BoJ bude aktuální měnovou politiku zachovávat bez změn.

Dnešní zasedání BoJ bude důležité pro obchodníky s párem USD/JPY, protože zmíněné katalyzátory mohou umožnit guvernérovi Uedovi během prvního dne vládnutí BoJ mít zábavu. Uedaova řeč a ekonomické předpovědi pro Asii budou klíčové pro jasné směřování USD/JPY.

Na druhé straně první čtení hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států za první čtvrtletí (Q1) 2023, známé také jako advance readings, ukázalo smíšené výsledky. Hlavní americký HDP Annualized se snížil na 1,1 % z očekávaných 2,0 % a předchozích 2,6 %. Index cen HDP se zvýšil na 4,0 % na ročním základě z předchozích 3,9 % a tržního konsensu 3,8 %. Cena osobních konzumních výdajů (PCE) v Q1 se zvýšila na 4,2 % z předchozích 3,7 %. Core PCE překročil tržní očekávání 4,8 % a předchozích 4,4 % s hodnotou 4,9 % za dané období.

Technická analýza ukazuje, že se na MACD blíží bear cross, což omezí krátkodobý vzestup USD/JPY. Dále se na jednoty týdnu stará klesající rezistence, momentálně kolem úrovně 134,15, aby mohla bránit rychlému růstu páru USD/JPY.

Vývoj na trhu FX bude v blízké budoucnosti záviset na komunikaci a rozhodnutí Bank of Japan, stejně jako na dalších ekonomických ukazatelích, jako jsou například výsledky amerického HDP nebo výsledky dalších ekonomik, které mohou ovlivnit kurz dolaru a japonského jenu.