Dolarový index: DXY zůstává pod tlakem v souvislosti s americkou inflací a nejistotou ohledně dluhového stropu

Americký dolar se po dvoudenním růstu zotavuje z největšího denního poklesu za týden a je nyní na obranné pozici, když index amerického dolaru (DXY) zůstává v blízkosti úrovně 101,40. Dolarový index, který odráží hodnotu americké měny vůči šesti hlavním světovým měnám, tak ilustruje rozporuplné reakce trhu na americká inflační data, zvláště v kontextu rostoucích obav z možného selhání splácení amerických dluhů a problémů v bankovním sektoru.

Ačkoli americká inflace poprvé za dva roky klesla pod 5,0%, zatím se zdá, že Federální rezervní systém (Fed) zatím nebude snižovat úrokové sazby.

Americký index spotřebitelských cen (CPI) se v dubnu snížil na 4,9% r/r, což bylo oproti očekávání trhu, který počítal s opětovným dosažením hranice 5,0%. Toto je první pokles pod 5,0% za poslední dva roky. Měsíční hodnoty však odpovídaly optimistickým předpovědím a dosáhly 0,4% oproti předchozí hodnotě 0,1%. CPI bez potravin a energií, známý jako jádrový CPI, také odpovídal očekávání trhu na roční a měsíční bázi, a to 5,5% a 0,4% oproti předchozím hodnotám 5,6% a 0,4%.

Po zveřejnění těchto dat začali obchodníci na trhu s futures na Fed funds očekávat pauzu před očekávanými sníženími sazeb v září, jak uvádí Reuters.

Stojí za zmínku, že americkým politikům se ve středu nepodařilo dohodnout na zvýšení stropu státního dluhu, ale rozhodli se pokračovat v jednáních, které by měly pokračovat v pátek. To vyvolalo určité napětí na trzích. „Podrobné rozhovory o zvýšení státního dluhu americké vlády ve výši 31,4 bilionu dolarů se začaly ve středu, přičemž republikáni nadále trvají na škrtech výdajů, den po prvním setkání demokratického prezidenta Joea Bidena a významného kongresového republikána Kevina McCarthyho za poslední tři měsíce,” informovala agentura Reuters.

V této situaci se budoucí kontrakty na index S&P 500 mírně zlepšily po smíšeném uzavření na Wall Street, zatímco výnosy amerických státních dluhopisů hledají jasný směr po prvním denním poklesu za posledních pět dní.

V následujícím období bude pro směrování DXY klíčový americký index výrobních cen (PPI) za duben a další data týkající se zaměstnanosti a ekonomické aktivity. Především však budou pozorně sledovány rizikové faktory vzhledem k opatrnému optimismu na trzích.