Americký dolar pod tlakem: smíšené signály z trhu práce a očekávání FOMC

Americký dolar zaznamenal pokles poté, co se odrazil od třítýdenního maxima, a to kvůli smíšeným údajům z amerického trhu práce a opatrnému sentimentu před dnešním zasedáním FOMC ohledně měnové politiky.

V úterý bylo zveřejněno, že objednávky z továren v USA za březen vzrostly na 0,9 % oproti očekávaným 0,8 % a předchozím -1,1 % (revidovaným) údajům. Nicméně, nabídka pracovních míst v USA (JOLTS) za stejné období klesla na 9,59 milionu z předchozích 9,974 milionu a tržního očekávání 9,775 milionu.

Je důležité poznamenat, že snížení hrubého domácího produktu (HDP) USA spolu se smíšenými údaji z indexu nákupních manažerů (PMI) dříve oslabovalo americký dolar. Přesto však nadějná inflační data podporují jestřáby ve FOMC, což naznačuje, že americká centrální banka je připravena na zvýšení úrokových sazeb o 0,25 %. Trh se tak zaměřuje na možnou změnu měnové politiky Fedu, která se dříve očekávala v roce 2023, aby získal jasnější směr amerického dolaru.

Mezitím nové prodeje akcií společností PacWest Bancorp a Western Alliance Bancorp způsobily obavy z bankovního sektoru a poskytly americkému dolaru určitou oporu, zejména v souvislosti s očekáváním restriktivní politiky Fedu.

Vzhledem k těmto faktorům uzavřely akcie na Wall Street v červených číslech, výnosy amerických pokladničních dluhopisů klesly a S&P 500 Futures také zaznamenaly mírné ztráty.

Výhledově budou důležité americké údaje o změně zaměstnanosti podle ADP za duben a index ISM služeb za stejný měsíc. Hlavní pozornost však bude upřena na rozhodnutí Federálního rezervního systému (Fed) a zprávy z bankovního sektoru, které by mohly přinést jasnější směr pro americký dolar.