Americký dolar balancuje na vrcholu: Je optimizmus ohledně dluhového stropu oprávněný?

Dolarový index (DXY), který sleduje hodnotu amerického dolaru proti koši šesti hlavních světových měn, ukazuje mírné poklesy, navzdory nedávným maximům dosaženým v posledních týdnech března. Zdá se, že výhled na americký finanční trh je zahalen nejistotou, protože politici v USA stále hledají kompromis ohledně blížícího se vypršení dluhového stropu.

Navzdory nedostatku konkrétních detailů z jednání o dluhovém stropu a rostoucích obavách z poklesu maloobchodních prodejů, zejména v případě firem jako je Target Corp, zůstává dolar silný, i když jeho růstové tempo zpomalilo.

Optimismus na finančních trzích vyvolalo nedávné setkání prezidenta Joe Bidena a předsedy Sněmovny reprezentantů, Kevina McCarthyho. Oba lídři dali najevo ochotu k ústupkům a nalezení kompromisu ohledně dluhového limitu pro dobro veřejnosti.

Nicméně, i přes tento optimistický výhled, trhy jsou napjaté. Ministerstvo financí USA upozornilo na možný výpadek plateb, pokud se politici nedohodnou na řešení problému dluhového stropu, což by mohlo mít “katastrofické” následky. Také se zdá, že zákazníci jsou opatrnější při utrácení peněz, což zasahuje firmy jako je Target a Home Depot, které se zaměřují především na prodej volitelných zboží.

Toto vše se odehrává v kontextu, kdy Federální rezerva (Fed) stále více uplatňuje svůj neústupný postoj v otázkách měnové politiky. Představitelé Fedu, jako například prezident Fedu v Chicagu Austan Goolsbee a prezident Atlantského Fedu Raphael Bostic, upozorňují na rizika inflace a podporují silný dolar.

Při pohledu na technickou analýzu můžeme vidět, že cesta kupředu pro dolar není jasná. Index DXY potřebuje ukončit obchodní den nad šestitýdenním odporovým bodem kolem 102.75, aby přesvědčil investory o jeho síle.

V posledních dnech se také objevily zprávy, které by mohly ovlivnit vývoj na trhu. Nedávná data o prodejích na americkém trhu byla mírně zklamáním. I přes rostoucí ceny zůstaly prodeje rezistentní, ale zákazníci byli opatrnější při utrácení, což postihlo společnosti jako Target a Home Depot, které se zaměřují na prodej volitelných zboží.

Stejně tak statistiky o počtu nových stavebních povolení a začátku nových staveb byly mírně pod očekáváními. Stavební povolení v dubnu poklesla na 1.416M z předchozích 1.437M, zatímco počet začátek nových staveb byl 1.401M, což bylo mírně nad očekáváním 1.4M, ale stále pod předchozí hodnotou 1.371M (po úpravě).

Jedna z hlavních záležitostí, na které se budou muset investoři zaměřit v následujících dnech, je průběh jednání o dluhovém stropu. Pokud se američtí politici dohodnou a zvýší dluhový strop, může to způsobit výrazné posílení dolaru. Pokud se jim to nepodaří, mohlo by to vést k prudkému oslabení měny a možným turbulencím na finančních trzích.