Stříbro: Co můžeme očekávat dále?

Stříbro: Výprodej nebyl překvapivý, co můžeme očekávat dále?

Poslední vývoj na trhu se stříbrem upoutal pozornost mnoha investorů. Zatímco někteří začali tento kov korunovat jako nového krále finančních trhů, my jsme již 28. dubna upozorňovali, že se blíží bod obratu.

Proč výprodej stříbra nebyl překvapením

Pokud si prohlédnete vzájemnou vazbu mezi cenou stříbra a mědě, zjistíte, že oba kovy se od konce roku 2021 pohybují v téměř synchronizovaném kroku. Stříbro se nyní ocitá v situaci, kdy jeho předchozí výkon může být na vážkách, jelikož cena mědě se obchoduje blízko svých březnových minim.

Stříbro se již v minulosti od mědě oddělilo. V letech 2015-2016 například cena stříbra vzrostla z ~$16.70 na ~$20.35, aby ale o pět měsíců později klesla zpět na ~$16. Tento příklad nám jasně ukazuje, že současná cena stříbra se více podobá vrcholu z roku 2016 než počátku nového býčího trhu.

Navíc jsme v uplynulých týdnech byli svědky prodejního tlaku, který postihl stříbro, zatímco cena mědě naznačuje další bolesti v blízké budoucnosti. Přestože někteří investoři mohli být předčasně optimističtí, důvěra publika je v tuto chvíli spíše dobrým než špatným znamením. Když si příliš optimističtí investoři začnou předčasně připisovat zisky, často jsme blízko bodu zvratu.

Strach z inflace ovládá trh

V poslední době byl trh zaskočený oživenou hlasitou rétorikou úředníků americké centrální banky (Fed), kteří varovali před nebezpečím rostoucí inflace. Tyto strašidelné reality by mohly ve stříbře vyvolat další nepokoje.

Proti tomuto kovu se také obrací další faktory. Ačkoli se stříbro krátce těšilo z efektu short squeeze a bankovních problémů, jeho půvab rychle vybledl. A s tím, jak se inflace po červnu pravděpodobně zhorší, stříbro by mohlo čelit podobným problémům, které ho potrápily v letech 2021 a 2022.

Co tedy očekávat od stříbra dále? Bude následovat svou sezónní cestu?

Očekávání vůči politice Fedu a její dopad na stříbro

Nedávné projevy členů Fedu poukazují na to, že inflační cíl 2% je stále daleko a úsilí o jeho dosažení je zatím skromné. Tato situace podporuje názor, že stříbro bude i nadále čelit náročným podmínkám.

Různí představitelé Fedu se shodují na tom, že je třeba dokončit úkol – dosáhnout inflačního cíle. Mnozí zdůrazňují potřebu dalších důkazů o poklesu inflace a vytrvalosti v současném postoji. To vše může mít dopad na trh se stříbrem, který je citlivý na rozhodnutí a vyjádření Fedu.

Stříbro a výzva realistických očekávání

Investoři, kteří měli nerealistická očekávání, v poslední době přispěli k nadšení pro drahé kovy. Ovšem s rostoucí sezónní medvědí náladou ve stříbru se může optimistický postoj rychle změnit. Mnoho indikátorů ukazuje, že stříbro je v mnoha ohledech slabé a nejlepší doba pro nákup tohoto kovu by mohla přijít až ke konci června.

Celkově lze říci, že stříbro prošlo několika významnými změnami, a i když krátce hrálo roli bezpečného přístavu, zdá se, že jeho lesk rychle vybledl. Přesto je stále důležité sledovat, jak se budou vyvíjet trhy a jak budou reagovat na rozhodnutí a prohlášení Fedu.

Vliv možných bankovních krizí na stříbro

V nedávné době se stříbro ukázalo jako příjemce krátkodobého nárůstu hodnoty v důsledku očekávaných bankovních krizí. Zajímavým aspektem tohoto fenoménu bylo, že ačkoli stříbro obecně není považováno za bezpečný přístav jako zlato nebo americký dolar, po krátkou dobu hrálo tuto roli. Tento trend však rychle pominul.

Inflace a její vliv na stříbro

Další významnou proměnnou v rovnici je inflace. S blížícími se červnovými daty se očekává, že inflace bude vypadat ještě hůře. To by mohlo opět upozornit na problémy, které v minulosti způsobily pokles hodnoty stříbra. Je zřejmé, že faktory, které v roce 2021 a 2022 ovlivnily cenu stříbra, zůstávají nadále relevantními.

Zatímco někteří investoři se mohou domnívat, že stříbro je králem finančních trhů, je třeba být opatrným. Historické trendy a současná data naznačují, že jsme možná na prahu dalšího obratu ve vývoji cen stříbra.