XAU/USD se potýká s týdenní ztrátou

Zlato

Cena zlata (XAU/USD) se v ranních hodinách asijského obchodování v pátek pohybuje kolem 2,015 dolarů, poté co klesala poslední dva dny. Mezi hlavními faktory, které na sentiment a XAU/USD tlačí, patří obavy z defaultu Spojených států a smíšená americká data, která jsou většinou nepříznivá.

Cena zlata zůstala ve čtvrtek pod tlakem již druhý den v řadě, a to navzdory slabší americké ekonomice. Důvodem může být náhlý příliv k americkému dolaru v souvislosti s obavami z vypršení platnosti amerického dluhového stropu a bankovních problémů.

Mezi nejnovější negativa v této otázce patří odložení rozhovorů o dluhovém stropu mezi americkým prezidentem Joe Bidenem a předsedou Sněmovny reprezentantů McCarthym. “Schůzka o dluhovém limitu mezi americkým prezidentem Joe Bidenem a nejvyššími zákonodárci, která byla naplánována na pátek, byla odložena a lídři se dohodli, že se setkají na začátku příštího týdne,” uvedla agentura Reuters.

Tato zpráva je obzvláště důležitá a negativně ovlivňuje chuť k riziku, protože americké ministerstvo financí již naznačilo, že federální vláda pravděpodobně zkolabuje již 1. června, pokud nebude zvýšen dluhový strop. Tato zpráva je ještě důležitější vzhledem k tomu, že americký prezident Biden se příští týden zúčastní setkání skupiny G7 v Japonsku.

Minulý týden americká ministryně financí Janet Yellenová opakovala své varování, že “default USA by ohrozil americké oživení, vyvolal by globální pokles, který by nás ještě více zasáhl”. V téže linii se vyjádřila i Beth Hammacková, předsedkyně poradního výboru pro půjčky ministerstva financí a spolusprávkyně globální finanční skupiny Goldman, která nedávno uvedla, že politická patová situace ohledně amerického dluhového stropu představuje “skutečné riziko” pro USD.

Na druhé straně je tu zpráva agentury Reuters, podle které bude asi 113 největších amerických věřitelů nést náklady na doplnění pojišťovacího fondu pro vklady, který byl nedávnými bankovními krachy vyčerpán o 16 miliard dolarů, podle Federálního pojišťovacího ústavu pro vklady (FDIC).

Kromě obav vyplývajících z vypršení platnosti amerického dluhového stropu a bankovních problémů také pravděpodobně silnější návrat napětí mezi USA a Čínou tlačí na tržní sentiment a cenu zlata. Ve čtvrtek americká ministryně financí Janet Yellenová uvedla, že administrativa prezidenta Bidena diskutuje již nějakou dobu o omezeních pro odchozí investice do Číny. Dříve tento týden čínské ministerstvo zahraničí znovu vyjádřilo svůj nesouhlas s americkým zasahováním do otázky Tchaj-wanu.

Přestože risk off sentiment k riziku umožnil americkému dolarovému indexu (DXY) zůstat silnější, americká statistika nepomohla americkému dolaru. Po slabším indexu spotřebitelských cen (CPI) se index cen výrobců (PPI) zlepšil na 0,2 % měsíčně v dubnu oproti očekávaným 0,3 % a -0,4 % v předchozím období. Důležitější je, že PPI bez potravin a energie, známý jako jádrový PPI, vzrostl měsíčně, ale ročně klesl. Navíc počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se zvýšil o 264 000 na nejvyšší úroveň od října 2021, což zvýšilo náladu odporu k riziku a podpořilo americký dolar.

Po zveřejnění dat uvedl prezident Federální rezervní banky v Minneapolis Neel Kashkari ve čtvrtek, že inflace se uklidnila, ale varoval, že je nad cílem Fedu 2 % při projevu na Marquette CEO Town Hall v Michiganu.

Stojí za zmínku, že smíšená americká data a rozhovory Fedu nepodnítila býky amerického dolaru, ale spíše tlačila na cenu zlata tím, že zvyšovala tržní obavy. V tomto kontextu futures na fondy Fedu stále naznačují pauzu v zvyšování úrokových sazeb Federální rezervy předtím, než začnou snižování sazeb v září 2023.

Pokud jde o další vývoj, obchodníci se zlatem mohou hledat další náznaky pro poklesu, což zdůrazňuje aktualizace ohledně amerického dluhového stropu a bankovních problémů. Dále bude důležité předběžné čtení indexu spotřebitelské důvěry University of Michigan (UoM) pro květen, stejně jako očekávání inflace spotřebitelů UoM na příštích 5 let pro tento měsíc.