WTI prudce klesá o více než 4% kvůli obavám z dluhového stropu a nejednoznačným zprávám od producentů

Cena americké ropy značky Western Texas Intermediate (WTI) poklesla druhý den v řadě o více než 4%. Tento propad je způsoben obavami ohledně schválení zákona o dluhovém stropu v USA a nejasnými prohlášeními těžařů ropy. Cena WTI se nyní pohybuje na úrovni $69,58, po dosažení denního maxima na $73,33.

Obavy ze schválení zákona o dluhovém stropu v USA a nadcházející setkání OPEC+ přispívají k tržní nejistotě. Během víkendu se objevily zprávy, že americký prezident Joe Biden a předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy uzavřeli dohodu o odložení dluhového stropu do 1. ledna 2025. Nicméně, tato dohoda stále čeká na schválení Kongresem. Americká ministryně financí Janet Yellenová varovala, že americká vláda by nemohla splácet svůj dluh po 5. červnu.

Kromě toho, Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci (OPEC+) se setkají 4. června, den před termínem dluhového stropu v USA. Investoři jsou nervózní ohledně výsledků těžby ropy, jelikož saúdskoarabský ministr energetiky Abdulaziz bin Salman varoval krátkodobé prodejce, kteří vsadili na pokles cen.

To zvýšilo spekulace, že produkce ropy by mohla být snížena, zatímco ruský vicepremiér Alexander Novak naznačil, že třetí největší producent na světě by měl udržet produkci na stávající úrovni.

Obchodníci s WTI by měli sledovat zveřejnění zprávy o čínské podnikatelské aktivitě koncem tohoto týdne, stejně jako globální PMI, které by nám mohly dát náznaky o tempu růstu světové ekonomiky.