EUR/USD se vzpamatovává, zatímco inflace v eurozóně chladne a americká spotřebitelská důvěra roste

Po pěti dnech poklesu zažívá měnový pár EUR/USD v severoamerické obchodní seanci vzestup, a to o 0,30%. Tento pozitivní obrat je podpořen daty z eurozóny, která ukazují na uklidňování inflace v některých zemích bloku. Současně se v USA zvyšuje spotřebitelská důvěra, což dodává pár EUR/USD na hodnotě. V době psaní tohoto článku se EUR/USD obchoduje na úrovni 1.0727.

Optimistické sentimenty a slabý americký dolar podporují EUR/USD

Na Wall Street se obchoduje smíšeně, ačkoli technologické akcie rostou díky oživení v oblasti umělé inteligence. Podle Conference Board (CB) se spotřebitelská důvěra v květnu zvýšila na 102.3, což je mírně pod dubnovými 103.7, ale překonalo odhady na úrovni 99. “Spotřebitelská důvěra v květnu klesla, protože názory spotřebitelů na současné podmínky se staly méně optimistickými, zatímco jejich očekávání zůstávají ponurá,” řekl Ataman Ozyildirim, ředitel ekonomiky v The Conference Board. Zpráva ukázala, že Američané jsou pesimističtější ohledně budoucích podnikatelských podmínek, ačkoli očekávání v oblasti pracovních míst a příjmů zůstávají stabilní.

Očekávání inflace zůstávají vysoká, ale stabilizovala se na průměrných 6,1% v průběhu příštích 12 měsíců.

Nedávno Dallas Fed Manufacturing Index pro květen prudce klesl o -29,1, což je méně než minulý měsíc, kdy byla kontrakce -23,4, což signalizuje, že podnikatelská aktivita pokračuje v poklesu.

Index amerického dolaru (DXY), který měří hodnotu dolaru vůči koši šesti měn, je dolů o 0,06%, na 104.116.

Mimo to se na ekonomické agendě eurozóny objevila květnová inflace ve Španělsku, kde činily měsíční hodnoty -0,1%, což je pod odhadem 0,1% a daleko pod předchozím čtením 0,6%. Na roční bázi se inflace rozšířila o 3,2%, což je pod prognózou 3,5%.

Mezitím mluvčí Evropské centrální banky (ECB) vedené litovským politikem Gediminem Simkusem komentovali, že ECB by mohla v červnu a červenci zvýšit sazby, což opakuje komentáře mnoha politiků, že červnové zvýšení nebude poslední. Nicméně, když hovořil o září, řekl, “je příliš brzy na to říct.”