Akciový týden začíná klidně, dolar posiluje

Pondělní začátek týdne v oblasti financí přináší klidnější atmosféru po zvýšené volatilitě na konci minulého týdne. Americký dolar však zůstává rezistentní proti svým rivalům a index amerického dolaru si udržuje růst směrem k hranici 102,00. Obchodní aktivita bude zřejmě v první polovině dne omezená kvůli státnímu svátku v různých zemích. Později bude pozornost investorů upřena na průzkum ISM Manufacturing PMI za duben.

Data z USA zveřejněná v pátek ukázala, že index Core PCE, který je pro Fed preferovaným ukazatelem inflace, poklesl v březnu na 4,6% z 4,7% v dubnu. Navíc Úřad práce USA oznámil, že index nákladů na zaměstnání pro civilní zaměstnance vzrostl v prvním čtvrtletí o 1,2%, což je více než 1% nárůst zaznamenaný v předchozím čtvrtletí.

Během víkendu podle zpráv předložilo přibližně dvanáct bank, včetně PNC Financial Services Group, JPMorgan Chase & Co a Citizens Financial Group Inc, nabídky na nákup First Republic Bank, protože američtí regulátoři se snaží prodej uzavřít. Americké akciové indexy v pondělí mírně posilují a výnos desetiletých amerických státních dluhopisů zůstává pod 3,5%, i když si částečně vzpamatoval z pátečního poklesu.

EUR/USD začíná pondělní obchodování pod mírným prodejním tlakem a obchoduje se kolem 1,1000. GBP/USD se v pátek dostal na nejvyšší úroveň od června 2022 (1,2585), ale na začátku týdne ztratil svou dynamiku a obchoduje se nyní pod 1,2550.

USD/JPY pokračuje v růstu po páteční rally, kterou podpořilo holubičí vyjádření Bank of Japan. V pondělí ráno dosáhl nejvyšší úrovně od začátku března, a to 136,80.

Náhled na Reserve Bank of Australia: Bez změn, pro australský dolar nic nového.

Cena zlata začíná týden s poklesem a dostává se do oblasti 1 980 dolarů za unci, ovlivněna vzpamatovávajícími se výnosy amerických státních dluhopisů.

Kryptoměny po klidném víkendu zaznamenávají pokles. Bitcoin se v pondělí obchoduje se ztrátou přes 2 % na hodnotě kolem 28 650 dolarů. Ethereum ztratilo v neděli více než 1 %, poté co se mu nepodařilo opětovně překročit hranici 1 900 dolarů.