V současné době se měnový pár EUR/USD pohybuje na hranici 1,0900, kde se stabilizuje po třídenním poklesu. To je výsledek taktiky Evropské centrální banky (ECB), která naznačuje možnost zvyšování úrokových sazeb, i přesto, že klíčové ekonomické ukazatele jako inflace a HDP vykazují určitou stagnaci. Americká federální rezerva (Fed), na druhé straně, trvá na své “jestřábí” politice a připravuje se na biroční vystoupení předsedy Jerome Powella. Současně americké údaje o bydlení vykazují pozitivní trend.
Nyní se zdá, že euro si udržuje svou pozici navzdory silnému americkému dolaru. To je zřejmé zejména během ranních hodin obchodní seance v Asii, kdy euro vyskočilo z třídenního dna na hodnotu 1,0920. Klíčoví představitelé ECB se nezaleknou výzev a setrvávají na svém stanovisku ohledně budoucích politických kroků.
Důležité je také poznamenat, že německý index výrobních cen (PPI) stoupl o 1,0% v květnu, což je méně, než bylo očekáváno. K tomu přispěly i nižší než očekávané německé a eurozónové statistiky, které vyvolaly obavy z recese v regionu.
Z hlediska USA uvedla guvernérka Federální rezervy Lisa Cook, že je “odhodlána podporovat udržitelný ekonomický růst v kontextu nízké a stabilní inflace”. Dále Federální rezerva oznámila, že počet zahájení staveb dosáhl nejvyšší úrovně od dubna 2022, s nárůstem o 21,7% v květnu.
Z dlouhodobějšího hlediska je vývoj EUR/USD ovlivněn řadou faktorů, včetně politiky ECB a Fed, makroekonomických dat a globálního tržního sentimentu. Tento sentiment byl nedávno ovlivněn rozhodnutím Čínské lidové banky snížit klíčové úrokové sazby, což vyvolalo obavy z ekonomického zpomalení. K tomu se přidávají i geopolitické napětí mezi USA a Čínou ohledně Tchaj-wanu.