Ranní kafex – co nás čeká 8.5.2023

Tento týden nás čeká řada důležitých událostí, včetně zveřejnění zápisu z nedávného zasedání Banky Japonska, australských dat o spotřebitelské důvěře od společnosti Westpac, amerických a německých údajů o inflaci, rozhodnutí o sazbách Bank of England, amerického indexu cen výrobců za duben, čínských čísel o inflaci za duben, britského HDP za první čtvrtletí a čínských údajů o nových jüanových půjčkách.

Americká inflační data poskytnou informace o míře zpomalování cenových tlaků – očekává se, že jádrová inflace (CPI) klesne v dubnu na 5,5% z 5,6% v březnu. Silná pracovní zpráva z USA přinutila Fed přehodnotit očekávání poklesu úrokových sazeb v červenci – na 36% místo 60% před zveřejněním dat. Pokud se cenové tlaky nezklidní podle očekávání, může dojít k novému posouzení 75 bazických bodů snížení sazeb, které jsou zahrnuty v předpovědích do konce roku.

Bank of England má ve čtvrtek v plánu zvýšit úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů, poté co nejnovější údaje o mzdách a inflaci naznačují pokračující vysokou inflaci ve výši 10,1%. Britská centrální banka pravděpodobně zůstane jestřábí. Vzhledem k tomu, že americká centrální banka naznačila pauzu, může relativní měnový výhled poukazovat na další zisky libry.

Výsledkem těchto událostí bude týden plný důležitých ekonomických zpráv a rozhodnutí, která mohou ovlivnit měnové trhy a globální ekonomiku. Investoři by měli bedlivě sledovat vývoj a přizpůsobit své strategie podle aktuálních údajů a rozhodnutí ústředních bank.

GBP, EUR – Bankovní svátek

Dnešní zprávy:

01:33, JPY, Zápis z měnové politiky, očekávání není k dispozici
03:30, AUD, Schválení staveb M/M, očekávání: 4,0%
03:30, AUD, NAB podniková důvěra, očekávání: -1
08:00, EUR, Německá průmyslová výroba M/M, očekávání: 2,0%
10:30, EUR, Sentix Investor Confidence, očekávání: -8,7
16:00, USD, Finální velkoobchodní zásoby M/M, očekávání: 0,1%
20:00, USD, Průzkum úvěrových pracovníků, žádné očekávání
22:00, USD, Zpráva o finanční stabilitě FOMC, žádné očekávání.

Důležité informace pro obchodování z minulého týdne:

Dolarový index (DXY index) za poslední týden zaznamenal pokles o 0,4%, zatímco globální akciové trhy vykázaly smíšené výsledky. Index MSCI All Country World Index zůstal téměř beze změny. Americký index S&P 500 klesl o 0,8%, zatímco index Nasdaq 100 stoupl o 0,1%. Německý DAX 40 vzrostl o 0,2%, britský FTSE 100 klesl o 1,2% a hongkongský Hang Seng zaznamenal nárůst o 0,8%. Japonské trhy byly uzavřeny kvůli prázdninám Golden Week.

Výsledky firem ze S&P 500, které dosud zveřejnily své zprávy za 1. čtvrtletí 2023, překonaly očekávání analytiků nejvíce od 4. čtvrtletí 2021. Z 85% firem, které dosud zveřejnily výsledky, 79% z nich překonalo odhady zisku na akcii (EPS).

Data zveřejněná v průběhu týdne ukázala neočekávaný pokles čínské průmyslové výroby, což zdůrazňuje nerovnoměrný charakter ekonomického zotavení po pandemii. Index nákupních manažerů (ISM) ve Spojených státech mírně vzrostl, ale stále zůstává v recesivním pásmu. Australská centrální banka nečekaně zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů a oznámila, že je připravena dále utahovat měnovou politiku, aby potlačila inflaci. Federální rezervní systém Spojených států zvýšil svou základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, což bylo v souladu s očekáváním, a naznačil přestávku v cyklu utahování. Evropská centrální banka zvýšila sazby o 25 bazických bodů a udržela svůj jestřábí postoj.