Ranní kafex 15.5.2023

Americký dolar v minulém týdnu výrazně posílil poté, co výroky americké Federální rezervy naznačily možnost dalšího zvyšování úrokových sazeb a současně zůstávající inflace vyvolala pochybnosti o tom, zda centrální banka v červnu přeruší svůj cyklus zvyšování sazeb. Dolarový index (DXY) vzrostl o 1,4%. Nejhorším výkonem se pyšnila švédská koruna, která se propadla o 2,1% vůči americkému dolaru, následovaná novozélandským dolarem, který klesl o 1,6%, a eurem, které se snížilo o 1,5% v rámci skupiny G10.

Světové akciové trhy zaznamenaly pokles v důsledku dalších důkazů o slabosti post-kovidového oživení v Číně, obav o strop amerického dluhu a trvajících problémů v regionálních amerických bankách. Nejvíce se snížil průměr Dow Jones, který ztratil 1,1%. MSCI All-Country World Index klesl o 0,5%, S&P 500 o 0,3%, zatímco Nasdaq 100 stoupl o 0,6%. Německý DAX 40 a britský FTSE 100 klesly o 0,3%, Hang Seng index poklesl o 2,1%, zatímco japonský Nikkei 225 vzrostl o 0,8%.

Dnešní důležité zprávy:

Čas Měna Událost
00:30 NZD BusinessNZ Services Index
01:50 JPY PPI y/y
08:00 EUR German WPI m/m
08:30 CHF PPI m/m
11:00 EUR EU Economic Forecasts
14:10 EUR German Buba President Nagel Speaks
14:15 CAD Housing Starts
14:30 CAD Wholesale Sales m/m
15:30 GBP CB Leading Index m/m
18:00 GBP MPC Member Pill Speaks
22:00 USD TIC Long-Term Purchases
23:00 USD FOMC Member Cook Speaks

V tomto týdnu je naplánována řada projevů představitelů Fedu, včetně předsedy Jerome Powella. Nedávné projevy naznačují, že by mohlo dojít k dalšímu zvyšování sazeb, pokud inflace zůstane vysoká. Trhy nyní očekávají 15% šanci na další zvýšení sazeb Fedu o 25 bps na červnovém zasedání.

Kromě toho americký Kongresový rozpočtový úřad uvedl, že USA čelí “významnému riziku” neschopnosti splácet své závazky v prvních dvou týdnech června, pokud nedojde ke zvýšení stropu dluhu. Schůzka o dluhovém limitu mezi prezidentem Joe Bidenem a nejvyššími zákonodárci, která měla být v pátek, byla odložena na příští týden.

Mimo USA se hlubší deflace výrobních cen projevila v Číně, zatímco spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly pomaleji. Tato data podporují minulý týden zveřejněné informace, které ukázaly neočekávaný pokles čínské výrobní aktivity, což poukazuje na nejednotnou dynamiku post-kovidového ekonomického oživení. Obavy z poklesu poptávky v druhé největší ekonomice světa ovlivňují akcie v Asii mimo Japonsko a v rozvíjejících se ekonomikách, ceny komodit a komoditně citlivé měny, jako je australský dolar a novozélandský dolar.

Pozitivní impulsy pro akciové trhy se s koncem výsledkové sezóny v USA vytrácí. Zatím 92% společností v indexu S&P 500 oznámilo výsledky za první čtvrtletí. Z nich 78% předložilo skutečnou EPS nad odhady, podle FactSet. Klíčové události trhu v nadcházejícím týdnu zahrnují data o čínské průmyslové produkci a maloobchodních tržbách, zápis z posledního zasedání Rezervní banky Austrálie, německý ZEW sentiment index, britské pracovní trhy a data o americké průmyslové produkci a maloobchodních tržbách v úterý; japonský HDP a inflace eurozóny ve středu; australská pracovní data ve čtvrtek; japonská inflace v pátek.

V tomto týdnu nás čeká mnoho klíčových událostí, které mohou ovlivnit trhy. Budeme sledovat projev představitelů Fedu, data o inflaci a růstu z různých ekonomik, stejně jako politické události, jako je jednání o stropu amerického dluhu. Tyto události mohou poskytnout další signály o tom, jak se budou vyvíjet měnové páry v následujících dnech.