Kazuo Ueda, nový guvernér Centrální Banky Japonska: Kdo je a co od něj můžeme očekávat?

Japonská vláda jmenovala Kazua Uedu, bývalého člena rady pro měnovou politiku BoJ a odborníka na měnovou politiku, novým guvernérem centrální banky od dubna 2023. Jeho jmenování přichází jako překvapení pro analytiky, neboť nebyl považován ani za outsidera.

Přechod vedení BoJ od současného guvernéra Haruhika Kurody značí historický konec jeho desetiletého experimentu s měnovou politikou, který měl probudit veřejnost z deflačního myšlení. Ueda by mohl Japonsko přiblížit k dalším velkým ekonomikám ve zvyšování úrokových sazeb.

Kdo je Kazuo Ueda?

Kazuo Ueda je japonský ekonom, který se stal 32. guvernérem Banky Japonska (BoJ) v dubnu 2023. Je profesorem emeritním na Univerzitě v Tokiu a nyní působí jako profesor na Kyoritsu Women’s University. Byl děkanem Fakulty ekonomie na Univerzitě v Tokiu a prezidentem Japonské ekonomické asociace.

Kazuo Ueda má bohatý akademický pozadí. Studoval matematiku na prestižní Univerzitě v Tokiu a získal doktorát z ekonomie na Massachusettském technologickém institutu v roce 1980. Učil na University of British Columbia v Kanadě, než se vrátil do Japonska a stal se děkanem ekonomické fakulty Univerzity v Tokiu.

Ueda působil jako člen rady pro měnovou politiku Banky Japonska mezi lety 1998 a 2005. V současné době je profesorem a děkanem obchodního oddělení na Kyoritsu Women’s University v Tokiu. Je také externím ředitelem inženýrské společnosti JGC Holdings Corp a státní Rozvojové banky Japonska.

Jaké je jeho vzdělání a zkušenosti?

Ueda vystudoval matematiku na Univerzitě v Tokiu a později získal doktorát z ekonomie na Massachusettském technologickém institutu v roce 1980. Poté učil na University of British Columbia a Osačské univerzitě, než se vrátil do Japonska. Od roku 1998 do roku 2005 působil jako člen rady pro měnovou politiku Banky Japonska.

Jaký je jeho názor na ultra-uvolňovací politiku BoJ?

Ueda se domnívá, že monetární politika musí být založena na současném stavu a především na výhledu ekonomiky a cen. Podle něj je současná politika BoJ vhodná a nutná, ale upozorňuje, že centrální banka musí zvážit exitovou strategii z ultra-uvozovací politiky a čas od času přezkoumat svůj mimořádný stimulační program.

Jak trhy vnímají jeho jmenování?

Trhy zatím vnímají Uedu jako neznámou veličinu, přestože je odborníkem na mezinárodní ekonomiku, včetně směnných kurzů. Jeho myšlení v oblasti měnové politiky ještě není zcela známé, ale očekává se, že by mohl postupně ukončovat super-nízké úrokové sazby.

Jaké jsou jeho vazby na Abenomiku?

Na rozdíl od svého předchůdce Kurody a jeho zástupce Masayoshiho Amamiyi, Ueda nemá silné vazby na politiku masivního měnového a fiskálního stimulu, kterou prosazoval bývalý premiér Shinzo Abe. Ueda již dříve vyjádřil svůj skeptický názor na Abenomiku a upozorňoval, že ultra-uvolňovací politika BoJ se zdá “dosahovat svých hranic”.