Britská libra ztrácí na síle: GBP/USD klesá v reakci na posílení dolaru

Měnový pár GBP/USD zažívá začátek týdne se ztrátou, když částečně vymazává páteční silný růst, který ho přivedl na nejvyšší úroveň od června 2022. Klíčovou roli v poklesu hraje posílení amerického dolaru, který těží z očekávání dalšího zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou ve středu.

Americký dolar si udržuje svou pozici díky třetímu dni růstu za sebou. Rostoucí obavy z recese a ekonomické turbulenci, které vyvolávají rostoucí náklady na půjčování, posouvají investory k hledání bezpečných aktiv. Dolar je v této situaci považován za bezpečný přístav.

Trh očekává, že po zvýšení sazeb ve středu budou úrokové sazby udržovány stabilní až do konce roku. Tato skutečnost může způsobit, že dolar nebude zaznamenávat tak silný růst. Na druhou stranu, předpokládá se, že Bank of England zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů, což by mohlo omezit pokles měnového páru GBP/USD.

Investoři budou pozorně sledovat výsledky zasedání FOMC, které začíná v úterý. Klíčovým faktorem pro další vývoj měnového páru bude středeční rozhodnutí americké centrální banky.

Dnešní obchodování může být ovlivněno také výsledky amerického ISM indexu nákupních manažerů v průmyslu, který bude zveřejněn během severoamerické obchodní seance. Obecně platí, že širší sentiment na trhu bude mít vliv na poptávku po bezpečném dolaru a přinese krátkodobé příležitosti pro měnový pár GBP/USD.