WTI ropa zaznamenává denní ztrátu o 1,0% po pomalém začátku týdne. Hlavními důvody tohoto poklesu jsou obavy z klesající poptávky po energii z Číny a posilující se americký dolar.
V uplynulém období trpěla cena ropy kvůli různým rizikům na trhu, zvláště kvůli ekonomickým a geopolitickým nejistotám spojeným s Čínou, jedním z největších spotřebitelů ropy na světě.
I když hlavní obchodní bilance Číny se v červenci zlepšila, podrobnosti nasvědčují poklesu dovozu a vývozu v tomto měsíci. To upozorňuje na ekonomické problémy země, která již čelí geopolitickým otázkám. V této souvislosti je třeba zmínit, že Indie zakázala výrobcům dronů používat čínské zařízení.
Mezitím se zdá, že dřívější obavy ohledně významných centrálních bank začínají ustupovat, což dodatečně tlačí cenu ropy dolů, zejména v situaci, kdy se americký dolar drží pevně.
Stojí za zmínku, že index amerického dolaru (DXY) se nadále pohybuje nad hladinou 102.00. Přesto úředníci Federální rezervy (Fed) mají problémy přesvědčit své “jestřáby”. Fedova guvernérka Michelle Bowman a prezident Newyorského Fedu John C. Williams poskytli smíšené signály ohledně monetární politiky.
Co se týče akciových trhů, budoucí index S&P500 zaznamenává mírné ztráty kolem hladiny 4,530, zatímco výnosy desetiletých a dvouletých amerických státních dluhopisů zůstávají pod tlakem.
V nejbližší době se obchodníci s ropou mohou těšit na data o americké obchodní bilanci za červen a na Index obchodního optimismu NFIB za červenec, a dále na týdenní data o změně zásob ropy od Amerického ropného institutu (API). Pro jasnější obraz trhu bude klíčovým čínský index spotřebitelských cen (CPI) ve středu a americký CPI ve čtvrtek.