Zlato míří k odrazu: XAU/USD se vrací k růstu při vyhlídkách na zvýšení úrokových sazeb

Zlato míří k odrazu: XAU/USD se vrací k růstu při vyhlídkách na zvýšení úrokových sazeb, s odporovou hladinou $1980

Zlato dnes získalo na hodnotě o více než 1%, když se opevnilo z týdenních ztrát vyvolaných rostoucími očekáváními ohledně zvýšení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (Fed). To posílilo americký dolar, jehož index (DXY) zaznamenal růst o 0.37%. XAU/USD se v současné době obchoduje na úrovni $1979.90, což představuje denní růst o 1.12%.

Cena zlata vzrostla poté, co Jerome Powell, předseda Fed, a Janet Yellen, americká ministryně financí, ve svých projevech naznačili možnost brzkého zvýšení úrokových sazeb. Powell zdůraznil, že inflace v současné době přesahuje cílovou úroveň a potvrdil nesmlouvavý závazek Fed k návratu inflace zpět k cíli 2%. Yellen zase naznačila, že vzhledem k síle bankovního systému by mohlo dojít k utažení bankovních úvěrových podmínek, které by mohlo zabránit potenciálnímu růstu sazeb.

XAU/USD: Technický pohled

Po třech dnech poklesu se XAU/USD nyní tvoří býčí svíčkový vzor a je na cestě k opětovnému dosažení 50denního exponenciálního klouzavého průměru (EMA) na úrovni $1977.38. Vzhledem k tomuto vývoji by mohlo dojít k obnovení růstového trendu XAU/USD, ale ukazatel Relative Strength Index (RSI) ukazuje na medvědí teritorium, což by mohlo omezit zisky XAU/USD.

Pro obnovení býčího trendu musí XAU/USD dosáhnout denního uzavření nad $1980. Rizika růstu leží na 20denním EMA na úrovni $1999, následované maximem z 16. května na $2018.28. Naopak, první podpora XAU/USD by byla na swingovém minimu z 18. května na $1951.87, následované 100denním EMA na $1931.