Analýza měnového páru GBP/USD: Obchodování kolem 1.2420 ovlivněné pevným dolarem a americkými dluhopisovými výnosy

Měnový pár GBP/USD se aktuálně obchoduje v rozmezí 60 pipů, kde hlavní roli hrají americké dluhopisové výnosy a nedostatek významných ekonomických dat z Velké Británie. Světová banka zvýšila prognózu růstu americké ekonomiky na 1,1% pro rok 2023, avšak snížila očekávání pro rok 2024 v souvislosti s poklesem výroby.

V poslední době se velkou pozornost věnuje rozhodnutím centrálních bank. Rezervní banka Austrálie (RBA) zvýšila úrokové sazby, zatímco Bank of Canada (BoC) je nyní v centru pozornosti. Očekává se také rozhodnutí amerického Fedu.

GBP/USD se aktuálně drží kolem hodnoty 1.2420, přičemž faktory spojené s americkými dluhopisovými výnosy a silným dolarem vyvíjejí tlak na britskou libru (GBP). Měnový pár GBP/USD je na cestě zaznamenat druhý den ztrát.

Přestože byla během evropské obchodní seance zveřejněna data o stavu výstavby ve Velké Británii, která byla lepší než očekávání, GBP/USD nenašlo dostatek síly k výraznějšímu růstu, vzhledem ke zpevňování dolaru.

Světová banka nedávno zlepšila ekonomickou prognózu pro USA, kde se očekává růst ekonomiky o 1,1% v roce 2023, což je dvojnásobek původní prognózy z ledna 2023 (0,5%). I přes toto zlepšení byly ovšem předpovědi pro rok 2024 sníženy na 0,8%.

Dále bylo zjištěno, že ekonomika se zhoršuje, jelikož výrobní PMI klesal sedmý měsíc v řadě. I když se služby PMI rozšířily, trend se sklání dolů, což zvyšuje obavy z recese v USA.

Naopak poslední data o pracovních místech potvrzují, že americká ekonomika je stále odolná. V květnu přibylo na trhu práce 339 tisíc nových míst, což svědčí o silném pracovním trhu. Avšak nárůst míry nezaměstnanosti stále drží Fed na rozcestí, jelikož se snaží zvládnout inflaci, která je nyní přibližně dvojnásobek cílové hodnoty.

Investoři aktuálně očekávají, že na červnovém zasedání Fedu dojde ke zvýšení úrokových sazeb s pravděpodobností 76%, jak ukazuje nástroj CME FedWatch. Avšak obchodníci by měli být ostražití ohledně rozhodnutí ostatních centrálních bank mezi skupinou G10, jelikož jak Austrálie, tak Kanada ukázaly, že inflace stabilizovala, ale poté opět pokračovala nahoru, což vyvíjí tlak na centrální banky.