Indická rupie oslabuje kvůli globálním faktorům a silnějšímu dolaru
Indická rupie (INR) oslabuje během úterní asijské seance pod vlivem prodejního tlaku zahraničních investorů a negativního vývoje na domácím trhu. Další faktor, který tlačí INR níže, jsou rostoucí ceny ropy a zhoršující se geopolitické napětí mezi Izraelem a Íránem.
Obchodníci se nyní zaměřují na vystoupení představitelů Federální rezervní banky (Fed), konkrétně Raphael Bostic, Phillip Jefferson a Susan Collins, plánované na úterý. Jakékoliv holubičí komentáře by mohly oslabit americký dolar, což by mohlo podpořit rupii. Ve středu bude na pořadu dne rozhodnutí o úrokových sazbách indické centrální banky (RBI).
Daily Digest: Indická rupie je zranitelná vůči globálním výzvám
- “Očekáváme, že rupie bude obchodována s negativním sklonem v důsledku prodejního tlaku ze strany zahraničních investorů a slabého domácího trhu. Stoupající napětí mezi Izraelem a Íránem by mohlo vyvíjet další tlak na rupii,” uvedl Anuj Choudhary, analytik Sharekhan by BNP Paribas.
- Indické devizové rezervy vzrostly o 12,588 miliardy USD na nové historické maximum ve výši 704,885 miliardy USD, uvedla v pátek Indická centrální banka (RBI).
- Indický ministr obchodu Piyush Goyal v pondělí prohlásil, že je čas, aby rupie posílila díky přílivu kapitálu na dluhopisové a akciové trhy.
- Prezident Federální rezervní banky St. Louis Alberto Musalem v pondělí uvedl, že podporuje další snížení úrokových sazeb, jakmile se ekonomika bude vyvíjet zdravým směrem. Upozornil však na potřebu opatrnosti a vyhnutí se přílišnému uvolňování měnové politiky.
- Prezident Minneapolis Fed Neel Kashkari uvedl, že vítá silnou zprávu o pracovních místech za září, což ukazuje na pevnou ekonomiku. Dodal, že rovnováha rizik se přesunula z vysoké inflace směrem k vyšší nezaměstnanosti.
Technická analýza: Pozitivní výhled pro USD/INR přetrvává
Indická rupie zůstává slabá, přičemž pozitivní trend u páru USD/INR zůstává neporušený. Pár se drží nad klíčovým 100denním exponenciálním klouzavým průměrem (EMA) na denním grafu, což naznačuje pokračující růstový potenciál. Další růst je pravděpodobný, protože index relativní síly (RSI) se nachází nad středovou linií kolem hodnoty 60,70.
Horní hranice obdélníku a psychologická hranice kolem 84,00 tvoří klíčovou úroveň odporu pro USD/INR. Jakékoliv další nákupy nad touto úrovní by mohly přilákat nové kupce a zvýšit cenu k historickému maximu 84,15, následovanému úrovní 84,50.
Na druhé straně se první úroveň podpory nachází na hodnotě 83,80, což je minimum z 1. října. Pokud se momentum obrátí, pár by mohl zamířit k 100dennímu EMA na úrovni 83,66 a dále k hranici 83,00, což představuje klíčovou úroveň podpory.