Klíčové body:
- USD/CHF se odráží na úroveň 0,8850 díky zotavení amerického dolaru při nižších objemech obchodování.
- Investoři očekávají, že nový americký ministr financí Scott Bessent prosadí Trumpovu agendu bez narušení geopolitické stability.
- Švýcarská národní banka (SNB) by mohla opět zavést záporné úrokové sazby v prostředí nízké inflace.
Vývoj měnového páru USD/CHF:
Ve čtvrtek se měnový pár USD/CHF zotavil na úroveň 0,8850 během evropského obchodování po prudkém výprodeji ze středy. Toto zotavení bylo podpořeno americkým dolarem (USD), který se odrazil při nízkých objemech obchodování z důvodu svátku Dne díkůvzdání v USA.
Index amerického dolaru (DXY), který měří hodnotu USD vůči šesti hlavním měnám, vzrostl na 106,20. USD se zotavil po 1,9% korekci ze svého dvouletého maxima 108,00, zaznamenaného v pátek.
Faktory ovlivňující vývoj USD:
Americký dolar vstoupil do korekční fáze, protože investoři přehodnotili tzv. “Trumpovy obchody” po nominaci Scotta Bessenta, zkušeného manažera hedgeových fondů, na pozici ministra financí. USD zaznamenal prudký pokles kvůli očekávání, že Bessent prosadí Trumpovu ekonomickou agendu při zachování fiskální disciplíny a politické stability.
V rozhovoru pro Financial Times Bessent uvedl, že se zaměří na zavedení tarifů, přičemž jejich implementace bude postupná. Dále trh spekuluje o dalším postupu Federálního rezervního systému (Fed) na prosincovém zasedání, přičemž podle nástroje CME FedWatch je pravděpodobnost snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů na 4,25–4,50 % 70 %.
Švýcarský frank pod tlakem možného návratu záporných sazeb:
Výhled švýcarského franku (CHF) zůstává nejistý kvůli očekáváním, že Švýcarská národní banka (SNB) by mohla opět zavést záporné úrokové sazby. Předseda SNB Martin Schlegel v pátek uvedl, že „nižší úrokové sazby, včetně záporných sazeb, nejsou vyloučeny z našeho nástroje.“
Inflační tlaky ve švýcarské ekonomice zůstávají v požadovaném pásmu 0 %–2 % od června 2023. Roční index spotřebitelských cen (CPI) ve Švýcarsku v říjnu zpomalil na 0,6 %.