
12. listopadu 2024, 14:02
Proč jsou inflační dopady možných nebo oznámených amerických dovozních tarifů široce diskutovány, zatímco odpovídající efekty deportací nikoliv? Petersonův institut odhaduje, že v krajním případě by mohlo být z amerického trhu práce staženo více než 8 milionů pracovníků. Takový počet by měl být ekonomicky relevantní pro trhy. V současné době je na americkém trhu práce přibližně 7,5 milionu neobsazených pracovních míst. Když tento počet dosáhl 12 milionů v roce 2022, vedlo to k inflačnímu tlaku na mzdy kolem 6 % (meziročně), poznamenává Ulrich Leuchtmann, vedoucí výzkumu deviz a komodit v Commerzbank.
Masové deportace by mohly zatížit USD
„Mnoho lidí neočekává, že deportace budou tak extrémní, a předpokládají, že se omezí na několik symbolických případů. Oznámení, že Stephen Miller se stane zástupcem vedoucího kanceláře v Bílém domě, ale především že Tom Homan bude ‘pohraničním carem’, naznačuje, že by se nemělo zcela opomíjet, že situace může dopadnout jinak. Připomeňme, že Homan je považován za otce strategie oddělování dětí od rodičů na hranici jako odstrašující prostředek proti imigrantům.“
„Pokud by – v rámci rizikového scénáře – deportace dosáhly rozměrů, které by podněcovaly mzdovou inflaci (alespoň v některých sektorech), tato inflace by stěží byla pozitivní pro USD, na rozdíl od inflace způsobené dovozními tarify. Šlo by o důsledek negativního nabídkového šoku, tedy snížení produkční kapacity americké ekonomiky.“
„To by činilo kapitál investovaný v USA méně výnosným: čím větší je nedostatek pracovní síly, tím větší část ‘koláče’ připadá na pracovní faktor a tím méně zbývá na odměnu kapitálu. Atraktivita dolaru jako investiční měny by se snížila. Ačkoliv to není nejpravděpodobnější scénář, je to další argument pro mé stanovisko, že sázky na udržitelnou sílu USD jsou neuvěřitelně rizikové. Čím více takových argumentů se objevuje, tím více se cítím komfortně při varování před sázkami na udržitelnost síly USD.“