Cena zlata roste již čtvrtý den v řadě díky geopolitickým rizikům
Cena zlata (XAU/USD) pokračuje ve svém růstu čtvrtý den za sebou a během čtvrteční asijské seance dosáhla úrovně 2 660 USD. Rostoucí napětí v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou zvyšuje poptávku po bezpečných aktivech, jako je zlato. K tomu se přidávají očekávání inflačních tlaků v důsledku plánovaných tarifů prezidenta Donalda Trumpa, což pomáhá zlatu zotavit se z dvouměsíčního minima.
Klíčové faktory podporující cenu zlata
- Geopolitické napětí roste poté, co ruský prezident Vladimir Putin snížil práh pro použití jaderných zbraní, což zvyšuje poptávku po bezpečných aktivech.
- Očekává se, že expanzivní politika Trumpovy administrativy povede k inflaci, což omezí prostor Federálního rezervního systému (Fed) pro agresivní snižování sazeb.
- Vyšší výnosy amerických státních dluhopisů a opatrné komentáře členů Fedu podporují americký dolar, což omezuje další růst ceny zlata.
Komenty Fedu a sentiment na trzích
- Guvernérka Fedu Lisa Cook uvedla, že zpomalení pokroku v inflaci by mohlo zastavit snižování sazeb.
- Michelle Bowman upozornila na stagnující pokrok v inflaci a doporučila opatrný přístup k měnové politice.
- Prezidentka bostonského Fedu Susan Collins zdůraznila potřebu dalších snížení sazeb, ale varovala před příliš rychlým nebo pomalým postupem.
- Podle nástroje CME FedWatch Tool trhy přisuzují mírně nad 50% pravděpodobnost snížení sazeb na prosincovém zasedání Fedu.
Technický výhled: Hladiny odporu a podpory
Cena zlata se potýká s odporem na úrovni 2 660 USD, což odpovídá 50% Fibonacciho retracementu. Udržitelný pohyb nad touto úrovní by mohl cenu posunout k pásmu 2 670–2 672 USD, s potenciálním otestováním kulatého čísla 2 700 USD.
Na opačné straně leží okamžitá podpora na úrovni 2 635–2 634 USD, následovaná oblastí 2 622–2 620 USD a psychologickou hranicí 2 600 USD. Průlom pod 2 600 USD by mohl cenu oslabit až k 100dennímu klouzavému průměru (SMA) poblíž 2 557 USD a k minimu z minulého týdne na úrovni 2 537–2 536 USD.