Předseda Fedu Powell diskutuje o měnové politice uprostřed rostoucích očekávání dalšího uvolňování

Graf táhnoucí se po zeměkouli

Trhy očekávají prosincové snížení sazeb

Jerome Powell, předseda Federálního rezervního systému (Fed), se ve středu zúčastní moderované diskuse o ekonomickém výhledu na New York Times DealBook Summitu v New Yorku. Investoři budou jeho výroky bedlivě sledovat, aby získali náznaky ohledně budoucí měnové politiky.

Událost přichází v době, kdy trhy většinově očekávají, že Fed na svém prosincovém zasedání (17.–18. prosince) sníží klíčovou úrokovou sazbu o dalších 25 bazických bodů. Nicméně tato očekávání oslabila po Powellových poznámkách na akci v Dallasu 14. listopadu.

Opatrný přístup Fedu

V Dallasu Powell uvedl, že Fed by mohl s dalšími sníženími sazeb vyčkávat. Poukázal na stabilní ekonomický růst, silný trh práce a inflaci, která zůstává nad cílem Fedu ve výši 2 %, jako na důvody pro opatrný přístup. Jeho komentáře se shodovaly s názory členky FOMC Michelle Bowman, která dlouhodobě prosazuje obezřetný přístup k úpravám sazeb.

Podle nástroje FedWatch od CME Group nyní trhy přikládají přibližně 75% pravděpodobnost snížení sazeb o 25 bazických bodů tento měsíc. Očekává se však, že v průběhu následujících 12 měsíců dojde ke snížení sazeb maximálně o 75 bazických bodů.

Trumpova politika a Fed: Blíží se kolize?

Návrat bývalého prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu vyvolal obavy z obnovených inflačních tlaků. Jeho navrhované politiky, zahrnující uvolněnější fiskální opatření, obnovení cel na exporty z Číny, Evropy, Mexika, Kanady a států BRICS, spolu s přísnější imigrační politikou, by mohly výrazně změnit ekonomickou krajinu.

Nové kolo obchodní války mezi USA a Čínou již začalo. Čína nedávno oznámila zákaz exportu gallia, germania a antimonu do USA – minerálů klíčových pro vojenské technologie. Tento krok následoval den poté, co Washington představil nové restrikce zaměřené na čínský polovodičový průmysl.

Powell opakovaně odmítl spekulovat o ekonomických dopadech možných politik Trumpovy administrativy. Nicméně jakékoliv obnovení inflačních tlaků by mohlo Fed přimět k pozastavení nebo dokonce ukončení současného cyklu uvolňování měnové politiky.

Očekávání pro americký dolar

Americký dolar (USD) v říjnu a listopadu zaznamenal prudký růst, než přešel do fáze konsolidace a korekce. Tato pauza by však měla být pouze dočasná, což zanechává býčí výhled pro rok 2025 nezměněn.