NZD/USD zůstává pod úrovní 0.6100, zatímco americký dolar posiluje díky rostoucí averzi k riziku

NZD/USD

15. října 2024, 08:44

NZD/USD mírně klesá, protože americký dolar získává podporu díky klesajícím očekáváním ohledně dalších agresivních snížení sazeb Fedu.
Prezident minneapoliského Fedu Kashkari zopakoval, že centrální banka je závislá na datech a zdůraznil pokračující pokles inflačních tlaků spolu se silným trhem práce.
Očekává se, že novozélandský index spotřebitelských cen se za třetí čtvrtletí vrátí do cílového rozmezí centrální banky 1-3 %.

Pár NZD/USD přerušuje svou třídenní vítěznou sérii a obchoduje se kolem úrovně 0.6080 během asijských hodin v úterý. Tento pokles lze připsat silnějšímu americkému dolaru (USD), který získává podporu díky klesajícím očekáváním, že Federální rezervní systém Spojených států (Fed) provede agresivní snižování úrokových sazeb po silných datech o zaměstnanosti a obavách z trvající inflace v USA.

Index amerického dolaru (DXY), který měří hodnotu amerického dolaru vůči šesti dalším hlavním měnám, prodlužuje svou vítěznou sérii již šestý den v řadě v úterý. DXY se obchoduje kolem hodnoty 103.30 s výnosy dvouletých a desetiletých státních dluhopisů na úrovni 3.96 % a 4.09 %.

V pondělí prezident Federální rezervní banky v Minneapolisu Neel Kashkari potvrdil, že Fed se bude řídit daty. Kashkari zopakoval známé názory členů Fedu na sílu americké ekonomiky a poukázal na pokračující pokles inflačních tlaků a silný trh práce, navzdory nedávnému nárůstu celkové míry nezaměstnanosti, uvádí Reuters.

Novozélandský dolar (NZD) oslabil po pondělních zklamavých obchodních údajích z Číny, největšího obchodního partnera Nového Zélandu. Navíc, i přes oznámení čínského fiskálního stimulačního plánu o víkendu, Kiwi dolar nedokázal získat podporu, protože investoři zůstali nejistí ohledně rozsahu tohoto balíčku.

Obchodní bilance Číny se v září zúžila, přičemž obchodní přebytek činil 81,7 miliardy, což bylo méně než očekávaných 89,8 miliardy a méně než předchozích 91,02 miliardy. Exporty vzrostly o 2,4 % meziročně, což je výrazně méně než očekávaných 6,0 % a pokles z předchozích 8,7 %. Mezitím importy vzrostly o 0,3 %, což je pod očekávanými 0,9 % a předchozím růstem o 0,5 %.

Investoři pravděpodobně čekají na zveřejnění inflačních údajů za třetí čtvrtletí Nového Zélandu ve středu. Očekává se, že index spotřebitelských cen (CPI) klesne zpět do cílového rozmezí centrální banky 1-3 %, což znamená pokles na 2,2 % meziročně za třetí čtvrtletí z předchozích 3,3 %.

Novozélandský dolar je pod tlakem, protože trhy předpokládají s 80% pravděpodobností, že Rezervní banka Nového Zélandu (RBNZ) na svém závěrečném zasedání v listopadu provede další snížení sazeb o půl procentního bodu.