15. listopadu 2024, 06:44
- Japonský jen oslabuje kvůli zpomalení domácí ekonomické aktivity.
- Japonský roční růst HDP za 3. čtvrtletí činil 0,9 %, což je zpomalení oproti růstu 2,2 % zaznamenanému ve 2. čtvrtletí.
- Japonský ministr Kato uvedl, že podnikne odpovídající kroky k řešení nadměrných výkyvů směnných kurzů.
Japonský jen (JPY) pokračuje již pátou seanci po sobě v oslabování vůči americkému dolaru (USD) po zveřejnění údajů o hrubém domácím produktu (HDP) Japonska za 3. čtvrtletí v pátek. Posilování páru USD/JPY podporuje síla amerického dolaru (USD), přičemž obchodníci se připravují na zveřejnění údajů o maloobchodních tržbách v USA za říjen, které budou oznámeny později v pátek.
Podle předběžných údajů japonský HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 0,2 % čtvrtletně, což odpovídá očekáváním trhu a představuje pokles oproti 0,5 % ve 2. čtvrtletí. Roční růst HDP dosáhl ve 3. čtvrtletí 0,9 %, což překonalo očekávání 0,7 %, avšak znamená výrazné zpomalení oproti růstu 2,2 % zaznamenanému ve 2. čtvrtletí.
Japonský ministr financí Katsunobu Kato v pátek prohlásil, že podnikne příslušné kroky proti nadměrným výkyvům na devizovém trhu (FX). Kato zdůraznil význam stabilních devizových pohybů odrážejících ekonomické základy a vyjádřil obavy ohledně jednostranných, prudkých změn na trhu.
Mezitím japonský ministr hospodářství Ryosei Akazawa uvedl, že očekává pokračující mírné oživení ekonomiky, podporované zlepšováním zaměstnanosti a mezd. Akazawa však také zdůraznil nutnost pečlivého sledování potenciálních rizik poklesu globálních ekonomik a volatility na finančních a kapitálových trzích.
Japonský jen pod tlakem, zatímco americký dolar se drží poblíž ročních maxim
- Index amerického dolaru (DXY), který sleduje výkon USD vůči šesti hlavním měnám, se pohybuje kolem 107,06, což je nejvyšší hodnota od listopadu 2023.
- Ve čtvrtek předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že nedávné výsledky americké ekonomiky byly „pozoruhodně dobré,“ což Fedu poskytuje prostor k postupnému snižování úrokových sazeb. Mezitím prezident Richmondu Fedu Thomas Barkin řekl, že ačkoli Fed dosáhl silného pokroku, je třeba pokračovat ve snahách.
- Index cen výrobců (PPI) v USA v říjnu vzrostl o 2,4 % meziročně, což překonalo revidovaný růst 1,9 % za září (původně 1,8 %) a očekávání trhu 2,3 %.
- Japonský index cen výrobců (PPI) v říjnu vzrostl o 3,4 % meziročně, což překonalo očekávaných 3,0 % a předchozí hodnotu 3,1 %.
- Záznamy ze zasedání BoJ v říjnu ukázaly neshody mezi politiky ohledně dalších zvýšení sazeb. Nicméně centrální banka zachovala výhled, že by mohla zvýšit svou základní sazbu na 1 % do druhé poloviny fiskálního roku 2025, což by znamenalo celkové utažení politiky o 75 bazických bodů oproti současné úrovni.
Technická analýza: USD/JPY stoupá k 156,50, býčí bias převládá
Pár USD/JPY se v pátek obchoduje kolem úrovně 156,50. Denní graf ukazuje pokračující býčí trend, přičemž se pár pohybuje vzhůru v rámci vzestupného kanálu. 14denní index relativní síly (RSI) je těsně pod úrovní 70, což podporuje býčí výhled. Průraz nad úroveň 70 by znamenal překoupenou podmínku, což by mohlo vést k krátkodobé korekci páru.
Pár USD/JPY by mohl zamířit k horní hranici vzestupného kanálu poblíž úrovně 159,70. Průraz nad tuto úroveň by posílil býčí sentiment a mohl by posunout pár směrem k čtyřměsíčnímu maximu na hodnotě 161,69, dosaženému 11. července.
Na opačné straně by pár USD/JPY mohl najít podporu na devítidenním exponenciálním klouzavém průměru (EMA) kolem 154,65, následovaný dolní hranicí vzestupného kanálu na úrovni 153,90.