Elon Musk, optimisté a pesimisté – nové ministerstvo Efektivity!

Elon Musk, optimisté a pesimisté

14. listopadu 2024, 12:02

Budoucí prezident USA jmenuje Elona Muska (spolu s Vivekem Ramaswamym) do čela nové kanceláře pro efektivitu vlády, nezávislé na Úřadu pro řízení a rozpočet. Pan Musk během volební kampaně oznámil, že sníží výdaje federální vlády USA o 2 biliony USD (tedy téměř o třetinu). Není třeba být raketovým vědcem, aby bylo jasné, že by to mělo katastrofální ekonomické důsledky pro ekonomiku USA, poznamenává vedoucí výzkumu FX a komodit Ulrich Leuchtmann.

Dopady expanzivní měnové politiky na USD převládnou

„Nedávno pan Musk veřejně oslavil převzetí mediální společnosti, což naznačuje, že nevěří v postupný, opatrný přístup. Optimista by mohl namítnout, že Musk by se měl chovat opatrněji, vzhledem k tomu, že se nyní jedná o vážnou záležitost pro zemi o 335 milionech obyvatel. Já však nevěřím, že by byl schopen tohoto intelektuálního kroku. Možná právě tento bod odlišuje vestfálského pesimistu od aktuálně optimistického trhu s měnami.“

„Dále by se dalo namítnout, že návrhy, které Musk a Ramaswamy vypracují, budou pouze návrhy. Před jejich skutečným zavedením stojí prezident USA a Kongres. Ale člověk by se mohl ptát, proč taková agentura vůbec vzniká, pokud se její návrhy (které Musk a Ramaswamy jistě nezamlčí) nebudou realizovat. Prezident by se v tomto případě jevil jako nerozhodný a ztotožňující se s establishmentem – přesně tím, čím být nechce.“

„Mimochodem, bylo by celkem chytré použít takový radikální úsporný program k vytvoření argumentu pro posílení USD. Takový krok by výrazně snížil kapitálové požadavky ministerstva financí USA a tím i celkové americké ekonomiky. Americké dluhopisy (T-Notes) by se opět staly nedostatkovým a drahým zbožím. Myslím si však, že dopady expanzivní měnové politiky, která by nevyhnutelně následovala, by pravděpodobně převažovaly, alespoň zpočátku.“