Devítiměsíční propad EUR/GBP: Analýza a výhled

Měnový pár EUR/GBP v posledních dnech zaznamenal významné oslabení, když jeho hodnota klesla na devítiměsíční minimum na úrovni 0.8540 a následně se ustálila kolem 0.8545. Tento prodloužený pokles představuje zrcadlení obtíží, se kterými se euro potýká v současné ekonomické situaci v eurozóně. Na druhé straně, britská ekonomika vykazuje známky optimismu. Bank of England (BoE) naznačuje, že se Velká Británie pravděpodobně vyhne recesi a zároveň rostoucí inflace v zemi napomáhá ke zvyšování očekávání dalšího utahování měnové politiky BoE, což poskytuje další podporu libře.

Slabá ekonomická data z Itálie a Německa jsou jedním z faktorů, které přispěly k poklesu eura. Italská průmyslová produkce v dubnu klesla o 1,9 % oproti očekávanému růstu 0,1 % a německé výnosy také zaznamenaly pokles. Předpokládá se, že tato situace bude mít další dopad na euro v nadcházejících dnech.

Následující týden přinese rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) o sazbách, trhy očekávají zvýšení o 25 bázických bodů a další zvýšení buď v červenci nebo v září. Účastníci trhu očekávají od BoE zvýšení o 100 bázických bodů na 5,50 % v rámci dalšího utahování měnové politiky.

Z pohledu technické analýzy ukazuje denní graf páru EUR/GBP medvědí výhled pro krátkodobé období, když jak Relativní síla (RSI), tak Konvergence/Divergence klouzavých průměrů (MACD) naznačují, že vývoj je v rukou prodávajících.

Pokud by měl pár EUR/GBP čelit dalšímu poklesu, hladiny podpory se nachází na víceletém minimu na úrovni 0.8540 a dále kolem zóny 0.8535 a úrovně 0.8520. Naopak, pokud by pár EUR/GBP získal na síle, následující rezistence se nacházejí v zóně 0.8560, následované minimem z 7. června na 0.8580 a psychologickou hranicí 0.8600.