Australský dolar zůstává vlažný po rozhodnutí PBoC o měnové politice

Australský dolar

Klíčové body

  • Australský dolar drží ztráty, protože PBoC rozhodla ponechat svou jednoroční úvěrovou sazbu nezměněnou na 3,1 %.
  • Australský soukromý sektorový úvěr vzrostl v listopadu o 0,5 % meziměsíčně, což je nejrychlejší měsíční růst za čtyři měsíce.
  • Americký dolar posílil poté, co anualizovaný HDP vykázal růst o 3,1 % ve třetím čtvrtletí.

Australský dolar (AUD) koriguje své nedávné zisky z předchozí seance vůči americkému dolaru (USD) po rozhodnutí Čínské lidové banky (PBoC) o měnové politice v pátek. Čínská centrální banka se rozhodla ponechat své jednoleté a pětileté úvěrové primární sazby (LPR) nezměněné na 3,10 % a 3,60 % při svém čtvrtém čtvrtletním zasedání.

Vývoj australských ekonomických ukazatelů

Australský soukromý sektorový úvěr vzrostl v listopadu o 0,5 % meziměsíčně, což odpovídá očekáváním. Následoval tak říjnový nárůst o 0,6 %, což byl nejrychlejší měsíční růst za čtyři měsíce. V meziročním srovnání vzrostl soukromý sektorový úvěr v listopadu o 6,2 %, což je nejvyšší růst od května 2023, mírně výše než říjnových 6,1 %.

Aussie čelí tlaku, protože obchodníci stále více očekávají, že Reserve Bank of Australia (RBA) by mohla začít snižovat svou hotovostní sazbu 4,35 % již v únoru, vzhledem k narůstajícím známkám ekonomického zpomalení. Pozornost se nyní přesouvá na zveřejnění posledních zápisů z jednání RBA, které jsou plánovány na příští týden.

Posílení amerického dolaru

Americký dolar posílil poté, co anualizovaný hrubý domácí produkt (HDP) vykázal ve třetím čtvrtletí růst o 3,1 %, čímž překonal jak očekávání trhu, tak předchozí hodnotu 2,8 %. Navíc počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 220 000 za týden končící 13. prosincem, z 242 000 v předchozím týdnu, a byl tak pod tržní prognózou 230 000.

Faktory ovlivňující pokles australského dolaru

  • Výnos australských 10letých vládních dluhopisů se obchoduje kolem 4,52 %, což odráží nárůst výnosů amerických dluhopisů po jestřábím postoji Federálního rezervního systému.
  • Očekávání spotřebitelské inflace v Austrálii vzrostlo v prosinci na 4,2 % z předchozích 3,8 %, což je nejvyšší úroveň od září.
  • Fed na svém prosincovém zasedání ve středu snížil sazby o 25 bazických bodů na dvouleté minimum 4,25–4,50 %, ale naznačil pomalejší tempo dalších snížení v příštím roce.
  • Dot plot Fedu ukázal pouze dvě snížení sazeb v roce 2025, oproti čtyřem snížením projekovaným v září. Předseda Fedu Jerome Powell během tiskové konference objasnil, že Fed bude opatrný při dalším snižování sazeb, protože inflace zůstane tvrdohlavě nad 2% cílem centrální banky.
  • National Australia Bank (NAB) udržuje svou prognózu prvního snížení sazeb RBA na květnovém zasedání v roce 2025, ačkoli připouští možnost únorového snížení. Zpráva NAB uvádí, že míra nezaměstnanosti by měla vyvrcholit na 4,3 % před poklesem na 4,2 % do roku 2026, jak se ekonomika stabilizuje. Trimmed mean inflace za 4. čtvrtletí je projektována na 0,6 % mezikvartálně, s očekáváním postupného zmírnění na 2,7 % do konce roku 2025.
  • Spotřebitelská důvěra Westpac v Austrálii v prosinci klesla o 2 % na 92,8 bodu, čímž zvrátila dvouměsíční pozitivní trend.
  • V úterý americký Census Bureau oznámil, že maloobchodní tržby v USA v listopadu vzrostly o 0,7 % meziměsíčně, oproti předchozímu nárůstu o 0,5 %. Maloobchodní tržby bez aut vzrostly o 0,4 % z předchozího poklesu o 0,1 %.
  • Agentura Reuters v úterý uvedla, že Čína plánuje cílit na ekonomický růst kolem 5 % v roce 2025. Toto rozhodnutí následuje po setkání nejvyšších čínských představitelů na Centrální ekonomické pracovní konferenci minulý týden. Cíl růstu zůstává stejný jako letos, kterého Čína očekává, že dosáhne.
  • Čínský státní úřad pro správu deviz (SAFE) oznámil v listopadu čistý odliv 45,7 miliardy dolarů z čínských kapitálových trhů. Příjmy z přeshraničních portfoliových investic dosáhly 188,9 miliardy dolarů, zatímco platby dosáhly 234,6 miliardy dolarů, což vedlo k největšímu měsíčnímu deficitu v této kategorii v historii.

Technický výhled pro AUD/USD

AUD/USD se v pátek obchoduje kolem úrovně 0,6230, přičemž analýza denního grafu ukazuje na přetrvávající medvědí bias, protože pár pokračuje v poklesu v rámci klesajícího kanálu. Nicméně 14denní index relativní síly (RSI) zůstává pod úrovní 30, což signalizuje přeprodané podmínky a naznačuje možnost krátkodobé korekce směrem nahoru.

Na spodní straně může pár AUD/USD otestovat dolní hranici klesajícího kanálu poblíž úrovně 0,6130, což zdůrazňuje klíčovou oblast podpory v současném medvědím trendu.

Pár AUD/USD pravděpodobně narazí na primární rezistenci poblíž 9denního exponenciálního klouzavého průměru (EMA) na 0,6310, následovanou 14denním EMA na 0,6346. Další překážka leží na horní hranici klesajícího kanálu kolem 0,6390. Rozhodující prolomení nad tento kanál by mohlo posunout pár směrem k osmiměsíčnímu maximu na 0,6687.