Ropa mírně roste, pokouší se překonat hranici 70 USD
• Ceny ropy rostou poté, co Rusko poprvé během války odpálilo mezikontinentální balistickou raketu v reakci na ukrajinské útoky.
• Ruský raketový útok byl zaměřen na kritickou infrastrukturu ve městě Dnipro.
• Index amerického dolaru těží z poptávky po bezpečných aktivech, ale čelí rezistenci.
Ceny ropy se pokoušejí prorazit hranici 70 USD
Ceny ropy se podruhé za sebou pokoušejí překonat hranici 70 USD za barel, podpořené zprávami, že Rusko odpálilo balistickou raketu na Ukrajinu, což je první takový krok během války. Ve středu se ropa rovněž pokoušela prorazit tuto úroveň, ale nepodařilo se jí to po zprávách, že obě strany by mohly zahájit jednání o ukončení současné patové situace. Jakékoliv náznaky této možnosti by mohly vyvolat okamžitou reakci cen ropy.
Mezitím je index amerického dolaru (DXY) stabilní, podpořen poptávkou po bezpečných aktivech kvůli válce mezi Ukrajinou a Ruskem. Na druhé straně prezident Newyorské pobočky Fedu John Williams přednesl holubičí komentáře, podle nichž inflace dále klesne a úrokové sazby by měly také mířit dolů. To, spolu s neuspokojivými výsledky společnosti Nvidia, znamená, že DXY se příliš neposouvá.
K momentu psaní tohoto textu se WTI obchoduje za 69,48 USD a Brent za 73,25 USD.
Aktuální zprávy z trhu ropy
- Ačkoliv ceny ropy rostou, opční trhy neukazují žádné větší obavy z blízké budoucnosti, což naznačuje, že další eskalace se příliš neočekává.
- Administrativa Joea Bidena uznala opozičního kandidáta Edmunda Gonzáleze za zvoleného prezidenta Venezuely, což by mohlo ztížit dohodu mezi nadcházející Trumpovou administrativou a Nicolásem Madurem. Venezuela je klíčovým producentem ropy v Latinské Americe a má největší zásoby ropy na světě.
- Americké zásoby ropy rostly třetí týden v řadě, protože vyšší exporty ropy vyrovnaly masivní příliv importovaných dodávek do oblasti Mexického zálivu, jak ukazuje týdenní zpráva EIA.
Technická analýza: Omezený růstový potenciál
Ceny ropy mohou růst díky geopolitickému napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, ale trhy na tyto pohyby reagují opatrně, protože nabídka stále převyšuje poptávku. Dlouhodobý výhled tedy zůstává nezměněn.
Na straně růstu je prvním cílem 55denní jednoduchý klouzavý průměr (SMA) na úrovni 70,08 USD, následovaný 100denním SMA na úrovni 72,89 USD. 200denní SMA na úrovni 76,48 USD je zatím poměrně daleko, i když by mohl být otestován v případě další eskalace napětí.
Na druhé straně je prvním supportem úroveň 67,12 USD, která držela ceny v květnu a červnu 2023. Pokud tato úroveň prolomí, mohou ceny klesnout na letošní minimum 64,75 USD, následované minimem z roku 2023 na úrovni 64,38 USD.