• Libra zůstává pod tlakem, ale může se zotavit, jakmile účastníci trhu přehodnotí cestu snižování sazeb Bank of England (BoE).
• Neočekávaně silná data o maloobchodních tržbách z UK za září mohou tlumit očekávání, že BoE zvolí velké snížení úrokových sazeb.
• Kamala Harris vede s malým náskokem v národních průzkumech proti Donaldu Trumpovi v prezidentských volbách v USA.
Libra (GBP) na začátku týdne mírně oslabuje vůči svým hlavním protějškům. Britská měna, která v posledních týdnech trpěla kvůli obecnému hodnocení, že Bank of England (BoE) agresivně sníží úrokové sazby, nyní čelí jinému scénáři po zveřejnění silných dat o maloobchodních tržbách Spojeného království za září.
Data o maloobchodních tržbách, která jsou klíčovým měřítkem spotřebitelských výdajů, neočekávaně vzrostla o 0,3 % meziměsíčně. Ekonomové předpovídali pokles tohoto ukazatele spotřebitelských výdajů podobným tempem.
Před zveřejněním dat o maloobchodních tržbách v UK začali obchodníci sázet na to, že BoE sníží úrokové sazby na obou zbývajících politických zasedáních tohoto roku kvůli zpomalující inflaci. Nicméně pozitivní data o maloobchodních tržbách pravděpodobně oslabí sázky na snížení klíčových úrokových sazeb BoE v prosinci.
Pro další pokyny ohledně úrokových sazeb budou investoři věnovat pozornost projevům guvernéra BoE Andrewa Baileyho, guvernérky Sarah Breedenové a členky rady Megan Greeneové v úterý. Bailey bude během týdne hovořit několikrát.
Na ekonomické frontě se investoři zaměří na předběžná data indexu nákupních manažerů (PMI) za říjen, která budou zveřejněna ve čtvrtek. Očekává se, že celková obchodní aktivita vzrostla pomalejším tempem.
Deník pohyby trhu: Libra pod tlakem amerického dolaru
Libra klesá na úroveň blízkou 1,3020 vůči americkému dolaru (USD) během pondělní londýnské seance. Pár GBP/USD zůstává pod tlakem, zatímco americký dolar opět posiluje po mírné korekci v pátek. Dolar roste na základě očekávání, že cyklus uvolňování politiky Federálního rezervního systému (Fed) bude mírnější, než se původně očekávalo.
Podle nástroje CME FedWatch ukazují data o 30denních futures fondech, že Fed sníží sazby o 50 bazických bodů (bps) do konce roku, což naznačuje, že americká centrální banka sníží své úrokové sazby o 25 bps v listopadu i v prosinci. Fed se zdá, že následuje mírný cyklus uvolňování politiky, protože řada pozitivních údajů za září ve Spojených státech (USA) snížila rizika zpomalení ekonomiky.
Nicméně prezident Atlantského Fedu Raphael Bostic v pátek uvedl, že vidí pouze jedno snížení úrokových sazeb během zbývajících dvou zasedání tohoto roku. Bostic dodal, že očekává, že sazba federálních fondů dosáhne mezi 3 % a 3,5 % na konci roku 2025, ale že nespěchá dosáhnout této neutrální úrovně.
Mezitím bude okamžitá reakce na americký dolar řízena tím, jak se bude vyvíjet spekulace ohledně amerických prezidentských voleb. V současné době má viceprezidentka Kamala Harris mírný náskok před bývalým prezidentem Donaldem Trumpem v národních průzkumech, podle průzkumu Emerson College.