Vstupujeme do pátečního dne v Asii se zlatem (XAU/USD) pod tlakem, obchodovaným poblíž dvouměsíčních minim na úrovni $1,941. Medvědí sentiment byl vyvolán kombinací rizikových obav a optimistických amerických dat, které spolu s očekáváním dalších statistik podporují sílu amerického dolaru.
Výkonnost zlata byla silně ovlivněna obavami z možnosti selhání dohody o rozšíření dluhového stropu USA. Toto riziko, společně s pevnými americkými daty, přispělo k růstu hodnoty amerického dolaru a výnosů státních dluhopisů, což naopak vyvíjí tlak na cenu zlata.
Podle amerických statistik byl ve čtvrtek druhý odhad amerického HDP za 1. kvartál 2023 revidován nahoru na 1,3% oproti prvním předpovědím 1,0%. Další ukazatel, Index národní aktivity Chicagského Fedu, se v dubnu zlepšil na 0,07 z předchozího -0,37 a očekávaných -0,02 trhu.
Po vydání těchto dat Thomas Barkin, prezident Richmonského Fedu, prohlásil, že “Fed se nachází v situaci testování a učení, aby zjistil, jak zpomalení poptávky snižuje inflaci”. Na druhé straně Susan Collins, prezidentka Bostonského federálního rezervního systému, uvedla, že Fed “může být na nebo blízko” času, kdy by měl zastavit zvyšování úrokových sazeb.
Vzhledem k pevným americkým datům a většinou hawkish komentářům Fedu se americký dolar a výnosy státních dluhopisů pohybují vzhůru, což zatěžuje cenu zlata před dalšími americkými statistikami týkajícími se aktivity a inflace.
Kromě amerických dat a komentářů Fedu, obavy o neschopnost amerických politiků dosáhnout dohody o rozšíření dluhového stropu USA, stejně jako poslední zprávy naznačující, že vyjednavačům zbývá vyplnit mezeru ve výši 70,0 miliard dolarů, aby získali dlouho očekávanou dohodu, také tlačí na ceny XAU/USD prostřednictvím pevnějšího amerického dolaru a výnosů.
Index amerického dolaru (DXY) stoupl na desetitýdenní maximum, až na 104,20, zatímco desetileté a dvouleté výnosy amerických státních dluhopisů stouply na maxima z počátku března kolem 3,82% a 4,54% v daném pořadí.
S ohledem na to cena zlata zůstává náchylná k dalšímu poklesu vzhledem k tržní poptávce po bezpečných aktivách a hawkish sázkách Fedu, podpořených optimistickými americkými daty a rozhovory o americkém dluhovém stropu. Mezi klíčové faktory ovlivňující tržní sentiment budou patřit americké objednávky trvanlivého zboží za duben a Index cen osobní spotřeby (PCE) za stejný měsíc, známý jako preferovaný inflační ukazatel Fedu.